BARDO

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/bardo.htmlBardo 
miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bardo, położone w Górach Bardzkich nad Nysą Kłodzką.

Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Ślady człowieka w tym rejonie pochodzą sprzed 10 tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów wzdłuż Nysy Kłodzkiej prowadziła prastara droga handlowa łącząca Polskę z Czechami, która uważana jest dzisiaj za jedną z odnóg szlaku bursztynowego. Znajduje się tu cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej, uznawana za najstarszą drewnianą rzeźbę na Dolnym Śląsku. Pochodzi z XII wieku, a od XIII wieku do dziś jest celem licznych pielgrzymek. Usytuowana jest w przepięknej barokowej Bazylice Mniejszej (Sanktuarium Maryjne) zbudowanej w latach 1696-1704. Nad wejściem we wnętrzu Bazyliki warto obejrzeć płaskorzeźbę przedstawiającą starą legendę o ukazaniu się NMP miejscowemu pasterzowi. Godne uwagi są też zabytkowe organowy i ołtarz, dzieła wybitnych ówczesnych artystów. Z kolei w sąsiednim budynku klasztornym można zwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej. Warto wspomnieć, że Bardo jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Cysterskim. Cystersi byli właścicielami miejscowości od 1299 do 1810 roku.


Bardo jest bardzo urokliwym miejscem, gdzie szlaki turystyczne przeplatają się z religijnymi ścieżkami, przemierzanymi zarówno przez turystów jak i pielgrzymów. Ponieważ miasto to odwiedziliśmy po drodze nie mieliśmy zaplanowane co w nim można zobaczyć. Zapewne przy najbliższej wizycie na Ziemi Kłodzkiej ponownie tu zawitamy.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – obiekt pocysterski, to założenie sanktuarium maryjnego w Bardzie związane jest z obecnością Cudownej Figurki Matki Bożej, eksponowanej dziś w ołtarzu głównym bazyliki, powyżej tabernakulum. Obecna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiona została w latach 1686-1704 przez prowadzących tutejszą parafię cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego w miejscu, gdzie stały wcześniej dwa mniejsze kościoły „czeski” i „niemiecki”. Czteroprzęsłowa nawa, nakryta podzielonym gurtami sklepieniem kolebkowym z lunetami, wydaje się bardzo smukła. Budowla z małymi zmianami zachowała się do naszych czasów. Mierzy 54 m długości, 26 m szerokości. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych na Dolnym Śląsku. Z surową architekturą zewnętrzną kontrastuje bogaty wystrój wnętrza. Oprócz Cudownej Figurki Matki Bożej Bardzkiej – najstarszej drewnianej, romańskiej rzeźby na Dolnym Śląsku, na uwagę zasługuje bogato rzeźbiona barokowa ambona, organy, a także obrazy autorstwa największego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna w ołtarzu głównym i dwóch ołtarzach bocznych.






















W części chóralnej bazyliki znajduje się arcydzieło autorstwa mistrza Eberharda – drugie co do wielkości organy na Dolnym Śląsku. Instrument o rozpiętości 50 głosów, liczący 3567 piszczałek posiada bogatą dekorację rokokową wykonaną przez znakomitego snycerza – Hartmana.



Przy kościele wznosi się pocysterski barokowy Klasztor Ojców Redemptorystów – obiekt pocysterski, zbudowany w latach 1712-1716 w miejscu dawnej drewnianej budowli, która spłonęła w 1711 r. Mieści się tu Muzeum Sztuki Sakralnej, powstałe z inicjatywy obecnych kustoszy sanktuarium – ojców redemptorystów. Na dziedzińcu kościelnym obok klasztoru znajduje się pomnik Jana Pawła II, wykonany w 1981 r. przez Adama Romana z Warszawy. Jest to drugi w kolejności pomnik jaki powstał w Polsce ku czci Jana Pawła II.





Inne atrakcje turystyczne Barda to zabytkowy kamienny most z XV wieku. Położenie Barda na ważnym trakcie handlowym wiodącym z Czech do Polski sprawiło, iż przez wieki przebiegał tędy główny szlak komunikacyjny, łączący stolicę Dolnego Śląska z Czeską Pragą i Wiedniem. Przez most na Nysie Kłodzkiej przeprawiali się wszyscy podróżujący tędy kupcy, wojowie, królowie, pielgrzymi i liczni podróżnicy wszelkich stanów i godności… Pierwszy most na Nysie Kłodzkiej w Bardzie zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i taki stał przez kilka wieków. Budowę kamiennego mostu ukończono w 1589 r. Ostateczny swój wygląd w stylu gotyckim otrzymał po przebudowie w 1909 r. W czasie działań wojennych most uległ zniszczeniu, wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Odbudowano go w 1950 r. 





Inne zdjęcia zdobione w Bardzie













Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016