DOBRA (pow. oleśnicki)

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/dobra-woj-dolnoslaskie.htmlDobra
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Dobroszyce.

Pierwsze wzmianki o wsi Dobra pojawiają się w 1295 roku w kronice łacińskiej – Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego. W tym okresie pobliska Oleśnica należała do księstwa głogowskiego. Od 1313 roku stała się stolicą samodzielnego księstwa oleśnickiego pod władzą księcia Bolesława, a następnie miastem rezydencjalnym księcia Konrada I, który tytułował się spadkobiercą Korony Polskiej. Po śmierci ostatniego władcy z miejscowej linii Piastów, Konrada Białego Młodszego w 1492 roku Oleśnica wraz z księstwem została przekazana ziębickiej linii czeskich Podiebradów. Ostatnim władcą z rodu Podiebradów był Karol Fryderyk. Książe był dwukrotnie żonaty. Pierwszy ślub 4 grudnia 1618 roku z Anną Zofią von Sachsen-Altenburg, drugie małżeństwo, we Wrocławiu 2 grudnia 1642 z Zofią Magdaleną legnicką. Z pierwszego małżeństwa 11 maja 1625 roku urodziła się jedyna córka Elżbieta Maria. 14 kwietnia 1631 roku książę ziebicko-oleśnicki Karol Fryderyk Podiebrad wmurował kamień węgielny pod budowę zamku-dworu obronnego. Budowa ukończona została 29 września 1632 roku. Od imienia księcia zamek i wieś nazwano Karlsburg. 

Wbrew ostatniemu zdjęciu, które zaprasza do odwiedzenia tego miejsca, nie mogliśmy go zobaczyć. Zamek może i ciekawy, i odnowiony jak widać zza ogrodzenia, ale nie dostępny dla odwiedzających. Zdjęcia można robić tylko z daleka. Co takiego jest tam, że nie dostępny jest dla "maluczkich"? Wszędzie są tablice z zaproszeniami do zamku, w internecie są też świetne reklamy. Ale jak się stanie już przy furtce... to tak zostaje. Czar pryska i zostaje niesmak. 

Zamek Karola (dwór obronny Carlsburg) w Dobrej to jedna z głównych atrakcji gminy Dobroszyce wzniesiony przez Karola Fryderyka I z Podiebradów, księcia ziębicko-oleśnickiego w okresie wojny trzydziestoletniej (od 14 kwietnia 1631 r. do 29 września 1632 r.), pomimo fatalnej sytuacji księstwa, m.in. splądrowanie i spalenie Oleśnicy przez wojska szwedzkie. Przebudowywany pod koniec XVIII w., i w latach: 1844, 1909-10. Od 1673 roku (podziału księstwa oleśnickiego) dwór wraz ze wsią stanowił rezydencję księżnych-wdów. W roku 1994 dwór przeszedł w ręce prywatne.




















Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2014