wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica.
Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie lokacyjnym z 1283 r. pod nazwą Swenkinfeld. W XIII–XIV w. siedziba rodu von Swenkfeld, z którego wywodził się m.in. słynny inkwizytor wrocławski, dominikanin, Jan von Swenkfeld (Schwenckfeld). W 2. połowie XIV w. wieś przeszła w ręce rycerskiego rodu Czettryców. Od XV w. właściciele wsi zmieniali się często, wreszcie w 1840 r. Makowice stały się własnością kupieckiej rodziny Webskych z Głuszycy.
Makowice to niewielka wieś, dlatego pałacu nie musieliśmy szukać, tym bardziej, że wiedzieliśmy iż usytuowany jest obok kościoła. Przez Makowice przejeżdżaliśmy dwa razy dlatego pałac fotografowaliśmy podczas burzowej i słonecznej pogody. W pałacu zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci przez personel, który oprowadził nas po pięknie odnowionym pałacu i udostępniono nam wiele pomieszczeń do sfotografowania. Bardzo dziękujemy.
Kościół filialny pw. św. Katarzyny - gotycki z XV w., 1596 r., 1712 r.; zbudowany na planie krzyża greckiego, wzmiankowany już w roku 1372, a w swej obecnej postaci pochodzący z pierwszej połowy XV w. Wewnątrz zawiera piękne renesansowe epitafia oraz cenny, również renesansowy, ołtarz Ukrzyżowania (boczny).
Powstanie pałacu w Makowicach jest datowane na lata 1875 - 1876, a fundatorem założenia był Justus von Websky. Obiekt został wzniesiony w stylu francuskiego neorenesansu na planie prostokąta, jest dwukondygnacjowy, kryty dachem czterospadowym łamanym z lukarnami. W środkowej części elewacji frontowej gdzie umieszczono wejście główne znajduje się czworoboczna wieża, podwyższona o dwie kondygnacje. Na tyłach założenia znajdują się stawy oraz park. Budynek pałacu wzniesiony został na planie prostokąta, z ryzalitami, dwukondygnacyjny, z czterospadowym dachem. Nad wejściem do pałacu, na jego osi, znajduje się czworoboczna wieża. Pałac fasadą zwrócony jest ku dziedzińcowi folwarcznemu. W elewacji od strony stawu znajduje się taras. Na początku 1945 r. w pałacu w Makowicach mieściła się kwatera główna dowódcy niemieckiej Armii Środek – feldmarszałeka Ferdinanda Schörnera. Po II wojnie światowej pałac wszedł w skład PGR-u.
Folwark przy pałacu.
Staw i park.
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013