miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mławskiego i gminy miejskiej Mława.
Miasto leży na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie mławskim w ziemi zawkrzeńskiej województwa płockiego w 1784 roku.
Kościół świętej Trójcy - rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu mławskiego diecezji płockiej. Murowany kościół późnogotycki, wzniesiony na obecnym miejscu w 1477 roku. Po pożarze w 1692 roku odbudowany w 1717 roku. W latach 1882-1886 całkowicie przebudowany na neobarokowy. Aktualny kształt kościoła powstał stosunkowo niedawno (przed 100 laty). Na podstawie materiałów historycznych oraz oceny pozostałości murów i układu kościoła można przypuszczać, że kościół murowany został zbudowany w 1477 roku jako jednonawowa budowla z wysuniętym prezbiterium. Jedyne widoczne elementy, które odnieść można do tej pierwszej budowli, to ściana tęczowa między prezbiterium a nawą główną oraz fragment okna (obecnie witraż) w tylnej ścianie prezbiterium. Przebudowa dokonana w latach 1882-1886 całkowicie zmieniła obiekt: nawę główną obniżono, dobudowano do niej w przedłużeniu istniejących kaplic dwie nawy boczne, łączące się z nawą główną arkadami, powstałymi w ścianach nawy głównej po przedłużeniu do posadzki otworów okiennych. Nawy boczne są dłuższe od głównej o około 2 metry. Dobudowano też nowy fronton ujęty dwiema wysokimi wieżycami, zwieńczony cebulastymi hełmami. Od strony prezbiterium dobudowano zakrystię, a nad nią skarbiec. Kościół dzielił losy innych budowli miejskich, był kilkakrotnie spalony i odbudowywany, ale dopiero ostatnią przebudową pozbawiono go prawdziwych cech zabytku. Dobudowano wieże nie związane organicznie z resztą budynku, ale odpowiadające ówczesnym gustom architektonicznym, tzn. w stylu zbliżonym do budownictwa cerkiewnego.
Ratusz – z tyłu za kościołem widoczny jest ratusz miejski. Jest to budowla barokowa, zbudowana w latach 1782-1786, przekształcana w latach 1844-1846 i 1939-1945, piętrowa z ośmioboczną wieżyczką na kalenicy. Mieści się na Starym Rynku.
Pomnik Jana Pawła II odsłonięty został 12.06.2011 roku i poświęcony przez biskupa płockiego. Pomnik usytuowany jest po wschodniej stronie kościoła św. Trójcy na Starym Rynku w Mławie. Widnieje na nim napis: "Błogosławię Mławę", słowa te papież wypowiedział w Watykanie w październiku 2004 roku podczas wizyty mławskiej delegacji. Autorem pomnika jest Stanisław Radwański, a fundatorami mieszkańcy Mławy i powiatu mławskiego.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016