BRANIEWO

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/braniewo.htmlBraniewo
miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu braniewskiego. Położone jest na Równinie Warmińskiej, nad rzeką Pasłęką.

Położone na obu brzegach rzeki Pasłęki, w pobliżu ujścia do Zalewu Wiślanego, do końca XVIII w. port handlowy. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku lokalny ośrodek przemysłowy; m.in. przemysł elektrotechniczny, skórzany, spożywczy (browar i mleczarnia). Braniewo jest jedną z najmniejszych miejscowości oraz jedyną na Warmii mogącą się poszczycić własnym ogrodem zoologicznym. Braniewo jest najstarszym miastem warmińskim, powstało ok. 1240 r. na miejscu dawnego staropruskiego grodu Brusebergue (wykształciło się wokół zamku krzyżackiego). Od około 1250 do 1340 Braniewo było siedzibą biskupów warmińskich, a do 1278 stolicą diecezji.

Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny – obecnie Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Został on wzniesiony na tym samym miejscu, gdzie już wcześniej, mniej więcej od 1251 r., istniał kościół drewniany ku czci św. Katarzyny. W 2001 kościół św. Katarzyny w Braniewie podniesiono do rangi bazyliki mniejszej.




















Pomnik bł. Reginy Protmann - patronki miasta

Do dzisiejszych czasów ocalała po zamku biskupim z XIII wieku jedynie wieża bramna z kaplicą na piętrze. Jego pozostałości znajdują się w południowo-wschodniej części Starego Miasta niedaleko kościoła św. Katarzyny. 






Zabytkowy,  pochodzący z XVIII wieku obiekt wśród braniewian znany jest jako "pałacyk Potockiego" - od nazwiska fundatora, którym był, w 1719 roku, Teodor Potocki, biskup warmiński. Do 1945 roku pałacyk spełniał swe pierwotne funkcje - był domem mieszkalnym dla nawróconych na katolicyzm z protestantyzmu mieszkańców Warmii.







Inne zdjęcia z Braniewa






Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016