PACANÓW

Pacanów
wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Pacanów.


Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1265 roku, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie wiślickim w województwie sandomierskim. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim. Miejscowość jest siedzibą gminy Pacanów, stanowi ośrodek usługowy dla rolnictwa. Sławę zawdzięcza postaci Koziołka Matołka z utworów Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Od 2003 roku odbywa się tu ogólnopolski „Festiwal Kultury Dziecięcej”.Pacanów (prawa miejskie od 1265 do 1869) leży na skrzyżowaniu dróg łączących Kielce z Tarnowem oraz dawnego szlaku książęcego – królewskiego łączącego Kraków z Sandomierzem. Jan Długosz podaje, że założycielem Pacanowa był Seminarius. Na jego prośbę ówczesny biskup krakowski Maurus w latach 1109–1118 poświęcił świątynię w Pacanowie i uposażył ją dziesięcinami. Erygował w Pacanowie pierwszą „wiejską” parafię, niezwiązaną z podlegającą księciu kasztelanią. W 1944 armia radziecka w czasie operacji Bagration dotarła do Pacanowa. W czasie tworzenia przyczółka baranowsko-sandomierskiego w okolicy miejscowości doszło do walk. Po niemieckim ostrzale artyleryjskim, 17 sierpnia spalił się kościół w Pacanowie. Decyzją radzieckich władz wojskowych 10 września mieszkańcy zostali ewakuowani ponieważ rejon Pacanowa stał się terenem przyfrontowym. Ludność wróciła do miasteczka po 12 stycznia 1945, po radzieckiej ofensywie prowadzonej w ramach operacji operacji wiślańsko-odrzańskiej w której wyzwolono spod okupacji niemieckiej tereny aż po Odrę.
















Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka – dziecięce centrum kultury znajdujące się w Pacanowie, oficjalnie otwarte 24 lutego 2010 roku. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Charakterystyczne dla kompleksu są elementy przypominające wielkie baby z piasku. Mieści się w nich: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. W bezpośrednim otoczeniu budynku znajduje się ogród edukacyjny oraz amfiteatr. 




























Bazylika świętego Marcina – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu stopnickiego diecezji kieleckiej. Jest to świątynia w zrębie gotycka z XIII wieku, po zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego w 1657 roku odbudowana w stylu barokowym, przebudowana w XVII-XIX wieku, od strony południowej przylega późnorenesansowa kaplica Pana Jezusa z barokowym ołtarzem pochodząca z 1633 roku. Kościół jest Sanktuarium Jezusa Konającego. 14 listopada 2008 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.



Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011