BARZKOWICE

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/barzkowice.htmlBarzkowice
osada w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stargard.

Osada leży nad rzeką Pęzinką. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1336 roku. Pierwotnie było to lenno rodziny Guntersbergów z ziemi wapnickiej, z którą hołdował na zamku w Barzkowicach rycerz Henning de Pansin. W południowo - zachodniej części wsi pałac oraz zabudowania folwarczne i park z cennymi okazami drzew pomnikowych. W środku wsi ceglany, neogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła, o stosunkowo prostej formie architektonicznej. Plac kościelny ogrodzony niskim kamiennym murem i obsadzony kasztanowcami oraz grabami. Wzdłuż drogi prowadzącej do stacji kolejowej aleja lipowa, a przy drodze do Wiechowa aleja wiązów, obie uznane jako zbiorowe pomniki przyrody. Barzkowice były przez pewien czas lennem rycerskim zakonu joannitów. Dokument z 1336 r. mówi o hołdzie złożonym przez posiadaczy zamku Barzkowice księżnej Elżbiecie i jej synom: Bogusławowi, Barnimowi i Warcisławowi. W rezultacie tego hołdu księżna i jej synowie zostali uznani dziedzicznymi panami posiadłości.

Okolice pałacu to bardzo zaniedbany teren z wysoką niekoszoną trawą. Pałac też straszy swoim wyglądem. Niestety nikt go nie remontuje a jest tam co ratować. Wielkie wrażenie zrobił na nas piękny drewniany ganek, z rzeźbionymi dekoracyjnymi elementami.

We wsi znajduje się elektyczny pałac, który powstał pod koniec XIX wieku, przebudowny w 1911 roku. Jest to budynek zbudowany na planie prostokąta, na kamiennym cokole, z głębokim ryzalitem, dachem naczółkowym i boniowaną elewacją, z wyposażeniem architektonicznym o motywach klasycystycznych i neorenesansowych. W 1911 roku dobudowano piętro i werandę oraz przebudowano wnętrza, dodając klatkę schodową oraz salon. W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne oraz park dworski o powierzchni 7,6 ha, z rzeką Pęzinką w centrum, stawami, stalowym ogrodzeniem oraz okazami starodrzewu złożonego m.in. z jodły jednobarwnej, ajlanta gruczołkowatego, dębu białego, błotnego, szypułkowego oraz tulipanowca amerykańskiego o obwodach 240 i 330 cm. Obiekt dostępny z zewnątrz.























 Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 


Obok pałacu, przy głównej drodze znajduje się neogotycki XIX-wieczny kościół pw. św. Piotra i Pawła, wzniesiony w 1868 roku. Portal wejściowy do kościoła znajduje się od zachodu, w tympanonie znajduje się głowa Chrystusa, a powyżej 2 herby. Jest to mały kościół o stosunkowo prostej formie architektonicznej z wyraźnie brakującą wieżą i drugą częścią nawy głównej.





Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015