miasto w województwie podkarpackim, siedziba powiatu jarosławskiego.
Miasto położone nad Sanem, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego. W średniowieczu miasto styku trzech wyznań i trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Od 23 grudnia 1920 r. do 18 sierpnia 1945 r. znajdowało się na terenie województwa lwowskiego. Od 1945 do 1974 wchodziło w skład województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego.
Jarosław to przepiękne miasteczko. Na rynku obok ratusza stoi średniowieczna studnia miejska, która bardzo nam się spodobała. Mieszczanie czerpali z niej wodę i roznosili do domów przy pomocy specjalnych tragarzy. Dawniej studnia miała 50 metrów głębokości. Odkryto ją w 1965 roku. Pięknie odrestaurowani dziś cieszy oczy turystów i mieszkańców. Przy tej właśnie studni był kręcony teledysk do przeboju "Będzie, będzie zabawa..." naszego ulubionego zespołu "PIERSI".
Późnorenesansowe kamienice w rynku (XVI i XVII w.): Orsettich, Attavantich, Rydzikowskich, Gruszewiczów, królowej Marysieńki.
Ratusz - został wybudowany w XVII wieku, zapewne w miejscu starego gotyckiego z poł. XV w. Czas dla niego nie był zbyt łaskawy, podczas zaboru służył austriackiej armii. W drugiej połowie XIX w. budynek ponownie znalazł się w rękach magistratu. Ta neorenesansowa budowla, której obecny kształt jest wynikiem XIX wiecznej przebudowy, jest dziś prawdziwą ozdobą jarosławskiej starówki. Jest to okazały czterokondygnacyjny gmach z wieżą na której znajduje się wiedeński zegar Liebinga z 1896 r. Mieści się pośrodku Rynku.
Cerkiew greckokatolicka Przemienienia Pańskiego (XVIII w., przebudowana XX w.).
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012