miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.
Miasto królewskie starostwa augustowskiego w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku. Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie dąbrowskim, obwodzie augustowskim województwa augustowskiego. W latach 1975–1998 miasto należało do województwa suwalskiego.
Według podziału fizycznogeograficznego miasto jest położone w zachodniej części Równiny Augustowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą, pomiędzy 7 jeziorami Necko, Białym, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne i Sajno. Obok miasta przepływa najkrótsza rzeka świata – Klonownica (wpisana do księgi Guinnessa). Augustów od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską, której większość (ponad 114 tys. ha) leży na terenie Polski.
Rynek Zygmunta Augusta
Park Miejski i pomnik Zygmunta II Augusta
Restauracja Albatros uwieczniona przez Janusza Laskowskiego w piosence "Siedem dziewcząt z Albatrosa"
Kanał Augustowski – najważniejszy zabytek regionu, w 2007 uznany za pomnik historii, oryginalne są śluzy Przewięź i Swoboda (obie z lat 1826–1827), położone przy administracyjnych granicach miasta.
Budynek Zarządu Wodnego
Eklektyczny pałacyk z około 1903 r. Przed I wojną światową był siedzibą kierownictwa wiślano-niemeńskiej drogi wodnej. W 1939 r. budynek zajęła radziecka straż graniczna. Jesienią 1939 r. pałac został zajęty przez radzieckie wojska przygraniczne NKWD. Nieopodal zbudowano barak przeznaczony dla więźniów. 22 czerwca 1941 r., w dniu ataku Niemiec na ZSRR, większość więźniów została zamordowana przez wycofujące się wojska NKWD. Wydarzenie to upamiętnia niewielki pomnik znajdujący się obok Budynku Zarządu Wodnego.
Aktualnie w pałacu mieści się Nadzór Wodny w Augustowie, podlegający pod Zarząd Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy w Giżycku.
Niedaleko, w drewnianym budynku zarządu portu znajduje się Dział Historii Kanału Augustowskiego, który stanowi część Muzeum Ziemi Augustowskiej.
Budynek Zarządu Wodnego w Augustowie po ostatnich, gruntownych pracach remontowych odzyskał wiele swego dawnego blasku. Uwagę zwraca czterokondygnacyjna wieża, zgrabnie wpisana w jasną sylwetkę budynku. Pałac Zarządu Wodnego jest jednym z najbardziej interesujących zabytków Augustowa.
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (1906–1911) – ul. 3 Maja, kościół w stylu eklektycznym.
Pałac na wodzie Falkowski
W Augustowie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe.
M.in. w Pałacu na wodzie Falkowski, który położony jest nad brzegiem rzeki Netty, 100 metrów od jeziora Necko. Obiekt ten urządzony jest w klasycznym stylu, a jego wnętrza zdobią stylizowane meble.W obiekcie dostępny jest szeroki wybór zabiegów leczniczych i terapeutycznych.
Ulica Mostowa w Augustowie, przy której jest Restauracja "Albatros"
Kościół rzymskokatolicki pw. Miłosierdzia Bożego