CZCHÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/czchow.html
Czchów
miasto w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czchów.

Miasto jest położone na wschodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego nad Dunajcem i sztucznym zbiornikiem jeziorem Czchowskim, które powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca (pomiędzy nimi znajduje się Elektrownia Czchów). Pola i zabudowania Czchowa zajmują dolinę na lewym brzegu Dunajca oraz stoki wniesień Pogórza Wiśnickiego od Pęcherskiej Góry (363 m) po Machulec (483 m). Czchów należy do najstarszych osad Małopolski. W średniowieczu był miejscowością tętniącą życiem, ośrodkiem handlu dla pobliskich wsi. Istnienie miasteczka przed rokiem 1215 potwierdził Jan Długosz, pisząc, że znacznie wcześniej istniała tutaj parafia. Czchów posiadał najpierw prawo średzkie; a potem otrzymał prawo magdeburskie, na prośbę mieszkańców, od Kazimierza Wielkiego w roku 1355. Wtedy, w oparciu o dokument lokacyjny, wytyczony został plan miasta, z dużym rynkiem (placem targowym) pośrodku. Był to dla Czchowa czas szybkiego rozwoju. Z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego miasto zostało otoczone murami i ufortyfikowane. Sprzyjali miastu królowie wydając przywileje poboru cła.

Czchów znajdował się tylko na szlaku naszej podróży w tamtych okolicach i nie mieliśmy czasu na dokładniejsze jego zwiedzanie. Wieżę zamkową widzieliśmy tylko z daleka, trzeba będzie tu jeszcze wrócić :)

Kamienny kościół Narodzenia NMP, gotycki z elementami romańskimi (1346, powiększony 1430).




Wolno-stojąca dzwonnica drewniana z 1930 roku stojąca przy kościele Narodzenia NMP


Kościółek cmentarny św. Anny został wzniesiony w 1773 roku na miejscu pierwotnego kościoła drewnianego. Przebudowany został w 1930 roku wg projektu Bohdana Tetera. W kościółku tym znajdowała się piętnastowieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć. Niestety w 1965 roku została skradziona.

Zamek w Czchowie – ruiny zamku, a właściwie tylko wieża zamkowa, w Czchowie na wzgórzu nad Dunajcem. Zamek, rozbudowywany między XIII wiekiem a XVI wiekiem, ochraniał szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna; w XIV wieku dobudowano wokół niej zamek stanowiący siedzibę starostów czchowskich; uległ on zniszczeniu w XVII wieku. Obecnie zachowała się jedynie XIV-wieczna wieża, częściowo zniszczona (bez górnej kondygnacji), i odsłonięte fundamenty murów. W drugiej połowie XVIII wieku w zachowanej do dziś wieży mieściło się więzienie; zostało ono zlikwidowane po I rozbiorze Polski.







Widoki na Czchów



Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012