KARŁÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/karow.htmlKarłów
niewielka wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, w Górach Stołowych u południowych podnóży Szczelińców.

Karłów leży u stóp Szczelińca nad Czerwoną Wodą. jest to niewielka wioska położona w Górach Stołowych na wysokości 700 – 780 m npm. Miejscowość założona została w 1730 roku w miejscu skrzyżowania ważnych dróg znanych już w średniowieczu: Praskiego i Kręgielnego Traktu, łączących hrabstwo kłodzkie i Czechy. Bliżej granicy przy Kręgielnym Trakcie, na terenie dzisiejszego obszaru Karłowa powstała w XIV – XV w. mała wieś, która od 1937 roku znana była jako Ostra Góra. Wpływ na rozwój Karłowa, miało odkrycie niepowtarzalnych walorów krajoznawczych Szczelińca – najwyższego szczytu Gór Stołowych. Ważnymi wydarzeniami dla rozwoju Karłowa było przystosowanie Szczelińca do zwiedzania oraz budowa Drogi Stu Zakrętów, która ułatwiła dojazd turystów z Kudowy oraz Radkowa. Dzięki tym inwestycjom Karłów stał się centrum ruchu turystycznego Gór Stołowych. Obecny rozkwit Karłowa związany jest z utworzeniem w 1981 r. Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który przeobrażono w 1993 roku w Park Narodowy Gór Stołowych.

Karłów przyciąga turystów nie tylko swoim urokiem ale także wieloma innymi atrakcjami, my byliśmy tam kilka razy i za każdym razem wywoziliśmy stamtąd miłe wspomnienia i zapewne nie raz jeszcze tam zawitamy.

Karłów jako gmina dworska został założony w 1730 r. przez cesarza Karola VI, ostatniego męskiego potomka z dynastii Habsburgów. Na początku miejscowość zamieszkiwali Czesi (ziemia kłodzka była od wieków częścią Królestwa Czech). Pierwszego sołtysa wraz z dwoma ławnikami mianowano w 1737 r., a o randze tego urzędu świadczy pieczęć z wizerunkiem św. Michała Archanioła trzymającego wagę sprawiedliwości. W roku 1790 z polecenia króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II na górze Ptak wzniesiono fort (zwany obecnie Fortem Karola), natomiast za Szczelińcem Małym powstała Bateria nad Pasterką[3]. Fortyfikacje były budowane przez inżyniera-majora Bonawenturę von Raucha. W pracach uczestniczył także jego syn, świeżo upieczony absolwent wojskowej Akademii Inżynieryjnej w Poczdamie, porucznik Gustav von Rauch, późniejszy generał i pruski minister wojny. Wówczas zainteresowano się bliżej również Szczelińcem, na który wycieczki prowadził późniejszy sołtys Franz Pabel. We wspomnianym czasie mieszkający tu ludzie utrzymywali się jedynie ze zbieractwa i ścinki drzew. W 1945, po zakończeniu II wojny światowej wieś włączono w granice Polski, jej dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. W maju 1946 oficjalnie zatwierdzono obecną nazwę. W Karłowie działają pensjonaty, znajduje się tu poczta i sklep spożywczy. Istnieje również punkt gastronomiczny, gdzie można zjeść podstawowe dania typu fast-food oraz ryby i dania kuchni polskiej. Przez Karłów przebiegają liczne trasy rowerowe, w tym Międzynarodowa Trasa Rowerowa Ściany i Międzynarodowa Trasa Rowerowa Góry Stołowe. W ostatnim czasie wytyczono też trzy trasy dla narciarzy biegowych zaczynające się w Karłowie i okrążające Szczeliniec Wielki. Łączna długość tras wynosi około 50 km, a o ich profesjonalną jakość dbają zimą ratraki. Karłow to baza wypadowa w największe atrakcje gór: Błędne Skały, Białe Skały, Kopę Śmierci, Narożnik i Szczeliniec Wielki. Przez miejscowość przebiega Szosa Stu Zakrętów, tutaj też odgałęzia się droga do Ostrej Góry z dawnym przejściem turystycznym do Czech. To także miejsce przecięcia się kilku szlaków turystycznych.














W Karłowie znajduje się park z 30 figurami dinozaurów. Na terenie Parku Dinozaurów znajduje się również plac zabaw, mała gastronomia oraz stoisko z pamiątkami. Wszystko to wkomponowane jest w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi ukształtowanymi przez naturę. 
Jest to najwyżej położony park dinozaurów w Polsce.



Góry Stołowe są obszarem bardzo atrakcyjnym i dobrze zagospodarowanym turystycznie. Obszar Parku przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych (o łącznej długości ok. 100 km), w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego im. M. Orłowicza. Udostępniają one wszystkie osobliwości skalne masywu t.j.
*wspaniałe "skalne miasto" na Szczelińcu Wielkim 
*skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka
*Skalne Grzyby i Radkowskie Skały
*piękne widokowo Skały Puchacza
*położone w krajobrazie przypominającym sawannę Łężyckie Skałki

Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i zarazem ich najatrakcyjniejsze i najbardziej odwiedzane miejsce. Wznosi się charakterystycznym stoliwem złożonym z dwóch części, rozciętych przełęczą ok 867 m nad wierzchowiną środkowego piętra Gór Stołowych. Góruje ok 150 m. nad Karłowem, który stanowi najdogodniejszy punkt wyjścia na szczyt. Z daleka Szczeliniec wielki wygląda na masyw o rozległym, płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach.






























































































































































































Błędne Skały to labirynt skalny położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Obszar ma powierzchnię ok. 21 ha. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.











Skalne Grzyby to skupisko skał w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce. Skalne Grzyby znajdują się w południowo-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości ok. 680–700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km, często ustawionych piętrowo na sobie. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram. Szereg form skalnych posiada własne nazwy, są to np. "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby".





















Inne zdjęcia zrobione podczas spacerku po Szczelińcu Wielkim.



























Widoki ze Szczelińca Wielkiegona okolicę.





































































Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień i listopad 2006, wrzesień 2008, wrzesień 2010