CZAPLINEK

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/czaplinek.htmlCzaplinek
miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek. Położone między jeziorami Drawsko a Czaplino.

Jesienią 1286 książę wielkopolski Przemysław II, pretendent do polskiego tronu sprowadził na ten teren rycerzy potężnego Zakonu Świątyni Jerozolimskiej, którzy zbudowali Świątynny Gród - Tempelborh/burg obok istniejącej osady rybackiej Czaplinek. Około 1300 roku ziemia czaplinecka została włączona do rządzonej przez Askańczyków Brandenburgii, a potem do biskupstwa kamieńskiego. Kazimierz Wielki kupił od Joannitów Czaplinek i w 1368 roku przyjął ich zakon pod opiekę Korony. Po śmierci króla Kazimierza w 1370 na drahimskim pograniczu rozpętała się wojna joannicko - pomorska, Pomorzanie pustoszyli okolice, jednak Drahimia nie zdobyli. Joannici zaczęli układać się z Krzyżakami, aby oderwać Drahim od Polski. Uniemożliwił im to Władysław Jagiełło, który w 1407 r. objeżdżając zachodnią Polskę wyprawił się pod Drahim. Przez cały okres istnienia starostwa, Czaplinek pozostawał w cieniu Drahimia, pełniąc funkcję służebną w stosunku do zamku. Kolejne wydarzenia, które zdecydowały o losach ziemi czaplineckiej rozpoczęły się 21 lipca 1655 roku najazdem szwedzkim. Wiek XVII okazał się dla Czaplinka korzystny m.in. ze względu na wyraźny rozwój gospodarczy i urbanistyczny. Miasto posiadało wtedy jeden z największych na Pomorzu Zachodnim ośrodek rzemiosła sukienniczego, młyny, wiatraki, tartak, oraz cegielnię. Czaplinka nie omijały jednak wielkie pożary, które niszczyły miasto prawie w całości. W okresie II wojny światowej w Czaplinku i jego okolicach, utworzono obóz pracy dla jeńców radzieckich, a spora grupa Polaków była zatrudniona przez Niemców jako robotnicy przymusowi.

Przeurocze miasteczko, gdzie spędziliśmy trochę czasu odpoczywając i pływając w  jeziorze. Polecamy to miejsce tym, którzy chcieliby spędzić milo czas i odpocząć.

Miasto położone jest w rejonie atrakcyjnym turystycznie, stanowi jego noclegowe i handlowe zaplecze. Posiada przystań żeglarską.














































































Sławogród - pokazowa budowla wzorowana na słowiańskich grodziskach. Jest to drewniany skansen zbudowany na wzór wczesnośredniowiecznej osady. W sezonie letnim organizowane są imprezy, pokazy walk oraz życia codziennego.





Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010