KAMIENIEC

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/kamieniec.htmlKamieniec
wieś sołecka w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice.

Ze źródeł wiadomo, że nazwa Kamieniec, pochodząca od słowa „kamień”, oznaczała prawdopodobnie miejsce ufortyfikowane kamieniami. Na wzgórzu istniała obwarowana osada obronna kultury łużyckiej (650–400 p.n.e.), w której odkryto chatę odlewnika przedmiotów z brązu. W tym samym miejscu w VII–IX wieku istniał gród, należący do górnośląskiego plemienia zamieszkującego dorzecze Kłodnicy, zniszczony przez Świętopełka w 875 roku.Miejscowość była podobno wzmiankowana już w roku 1279. Kamieniec administracyjnie był związany z Pyskowicami (pierwotna parafia), Toszkiem i Gliwicami, przynależąc do kasztelanii toszeckiej, księstwa toszeckiego i następnie powiatu toszecko-gliwickiego i gliwickiego (do 1973 r.). W powiecie tarnogórskim Kamieniec znalazł się dopiero w 1999 r. w wyniku ostatniej reformy administracyjnej.W drugiej połowie XIX w. wieś zajmowała ok. 6 km², obejmowała 42 osady, posiadała 3 młyny wodne, kościół katolicki i szkołę. Parafia w 1869 roku liczyła 1437 katolików, 11 ewangelików i 7 izraelitów. Należały do niej: Księży Las, Nierada, Kamieniec, Łubki. Cały klucz kamieniecki liczył ok. 40 km² i obejmował następujące miejscowości: Kamieniec, Boniowice, Księży Las, Łubki, Przezchlebie, Świętoszowice i Ziemięcice. Na jego terenie znajdowało się: 7 młynów wodnych, cegielnia i 4 piece wapienne.Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku głosy w Kamieńcu zostały oddane następująco: 218 za Polską,146 za Niemcami (z czego 73 to głosy emigrantów). Według legendy tutejszy zamek został założony przez samych templariuszy, którzy mieli ukryć nieopodal zamku skarb.

Niestety ten piękny pałac, który jest zabytkiem zarejestrowanym w Narodowym Instytucie Dziedzictwa pod nr 347/69 z 07.03.1969 (czyli powinien być udostępniony zwiedzającym przynajmniej na zewnątrz z bliska) jest obiektem zamkniętym, monitorowanym i niedostępnym dla zwiedzających. Nam udało się zrobić jedynie zdjęcia zza ogrodzenia oraz w trakcie chwilowo otwartej bramy nad czym bardzo ubolewamy.

Pałac został wybudowany w 1720 roku przez Marcina Scholtz von Löwencron na fundamentach dawnego zamku obronnego Kokoszów z XV-XVI wieku. W 1768 roku właścicielem pałacu został hrabia Karol Strachwitz. Pałac został przebudowany a obok wzniesiono tzw. Mysią wieżę, sztuczną dekoracyjną ruinę z kamienia. Na początku XX wieku pałac został gruntownie odnowiony i po raz ostatni przebudowany, dobudowano wówczas kaplicę. Pałac pierwotnie zbudowany został w stylu renesansowym, otrzymał później wystrój barokowy. Po wojnie w pałacu mieścił się dom wypoczynkowy, potem Prewentoryjny Dom Dziecka dla dziewcząt. Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Leczniczo Rehabilitacyjny dla Dzieci. 














































Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014