miasto w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa
Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych ostańców. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce takich rodów jak m.in.: Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.
W roku 2011, kiedy tam byliśmy zamek był jeszcze w budowie. Z tego co wiemy z internetu zastał już ukończony i powstał tam hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.
Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się "potop szwedzki", od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską. Dziś, po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Wraz z nim, tak jak przed wiekami rozwija się cała okolica.
Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011