BIERUŃ

Bieruń
miasto w województwie śląskim, siedziba władz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.



Teren miasta położony jest na pograniczu Pagórów Jaworznickich, Doliny Górnej Wisły i Równiny Pszczyńskiej. Historycznie Bieruń leży na Górnym Śląsku. Bieruń otrzymał prawa miejskie w 1387 r. od księcia opawsko-raciborskiego Jana II Żelaznego. Układ przestrzenny miasta był typowy dla wszystkich miast nowoustrojowych: regularny plan miasta, prawie kwadratowy rynek, czyli plac targowy, otoczony domami obywateli, od rynku rozgałęziają się pod kątem prostym ulice. Miasteczko, aż do pożaru w 1847 roku było drewniane, poza wzniesionym w 1768 r. kościołem i paru kamieniami przy rynku.
















Ratusz






Zegar słoneczny








Fontanna z rzeźbami utopca powstała dla upamiętnienia wierzeń ludowych związanych ze stworami zamieszkującymi tereny dawnego "żabiego kraju", w którego obrębie leży Bieruń. W okolicy sporo jest jezior, stawów i terenów bagiennych, które według dawnych wierzeń są idealnymi miejscami do zamieszkanie przez stwory zwane utopcami. Utopiec to zły i podstępny demon wodny, często utożsamiany z wodnikiem. Fontanna przedstawia utopca w trzech postaciach, po bokach umieszczone są dwie pompy na wzór lat dwudziestych ubiegłego wieku. Rzeźby utopca ustawiono na rynku ok. 2004 roku, w miejscu studni z 1927 roku.






















Kościół św. Bartłomieja Apostoła z 2 poł. XVIII w. - pierwotnie na miejscu obecnego murowanego kościoła znajdował się drewniany kościół, datowany na 1440 rok. Do XVII wieku kościół pełnił funkcję filii parafii w Lędzinach. W 1677 roku kościół spłonął, a jego odbudowa i konsekracja miały miejsce w 1680 roku. Wraz z powiększającą się liczbą wiernych na tych terenach, po stu latach kościół został przebudowany w stylu barokowym. W połowie XIX wieku, z powodu kolejnego pożaru dokonano następnej przebudowy, również powiększając rozmiary świątyni. Ostatni remont miał miejsce po II wojnie światowej, kościół został wtedy uszkodzony przez działa artyleryjskie.




























Pomnik Powstańców Śląskich - pomnik pierwotnie powstał w okresie międzywojennym, dla upamiętnienia trzech wystąpień zbrojnych, przeciwko władzom niemieckim. W czasie wojny uległ zniszczeniu, następnie odbudowany w innej formie. W 2004 roku przywrócono mu wygląd na wzór przedwojenny. Na pomniku znajdują się również tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej.





Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2017