BRENNA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/brenna.htmlBrenna
wieś w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, siedziba gminy Brenna położona na Śląsku Cieszyńskim

Historia Brennej sięga przełomu XV i XVI wieku, kiedy to książę cieszyński założył hutę szkła opalaną drewnem z pobliskich lasów. Brenna to malowniczo położona górska miejscowość położona w malowniczej dolinie rzeki Brennicy, otoczonej szczytami górskimi u stup szczytów Beskidu Śląskiego, pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem. Najciekawsze i najbardziej widokowe góry w okolicach miejscowości Brenna to Błatnia (917 m n.p.m.), Horzelica (798 m n.p.m.), Stary Groń (790 m n.p.m.) oraz położony nieco bliżej Szczyrku Kotarz (974 m n.p.m.).Dzięki atrakcyjnie wytyczonym szlakom, okoliczne pasma górskie doskonale nadają się do uprawiania turystyki. Jest to wspaniała miejscowość na wypoczynek w otoczeniu czystej przyrody z dala od zgiełku miast. Miejscowość zaskakuje swymi urokami. Można tu znaleźć wiele ścieżek rowerowych i szlaków górskich. Jest też tutaj przystań kajakowa, zabytki architektury drewnianej oraz kulturowych. Wały nad rzeką Brennicą to wymarzone miejsca na leżakowanie, kąpiele słoneczne i wodne oraz wędkowanie. Zimą Brenna staje się niezwykle atrakcyjna dla narciarzy biegowych oraz zjazdowych. W samym centrum Brennej znajdują się wyciągi narciarskie na stokach Starego Gronia.

































































































































































Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowano w l. 1793-1796 jako świątynię murowaną. Zachowało się w nim barokowe i klasycystyczne wyposażenie. Plebania wybudowana z kamienia pochodzi z l. 1786-1788, jej drewniane piętro nadbudowano natomiast w wieku XIX. Obecny kościół wybudowany został z Funduszu Religijnego utworzonego przez cesarza Józefa II. Majątek Funduszu powstał z przejętych dóbr po likwidowanych zakonach, które nie prowadziły działalności charytatywnej i szkoleniowej. Wnętrze świątyni jednonawowe z bocznymi emporami jest w całości ozdobione malowidłami.





















Inne kościoły:
Kościół ewangelicki



Kościół św. Jana Nepomucena w Brennej-Leśnicy



Rzeka Brennica jest prawobrzeżnym dopływem Wisły, a także jedną z ważniejszych rzek Beskidu Śląskiego. Choć bywa kapryśna, to przyjeżdżającym do Brennej turystom prezentuje swoje sielskie oblicze. Od jakiegoś czasu większość brzegów rzeki uregulowano i zagospodarowano. Spacery czy przebieżki wzdłuż rzeki to dość częsty sposób na zagospodarowanie czasu wolnego w tej wsi. W sezonie letnim dzięki kaskadom można spędzić czas nad wodą lub w wodzie.



















































Pomnik Partyzantów Oddziału AK Wędrowiec działającego w okolicach Brennej do 1946 roku. 


Park Turystyki obfituje w różnego rodzaju obiekty sportowe: boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej, pole do mini-golfa, które zimą funkcjonuje jako lodowisko. Wśród zieleni usytuowany jest plac zabaw, gdzie maluchy mogą się wyszaleć na huśtawkach, bujakach, czy drewnianej wieży ze zjeżdżalnią. Pobyt w Parku uatrakcyjniają odbywające się w amfiteatrze liczne imprezy kulturalne i sportowe.
























W Brennej znajduje się kilka karczm z regionalnym jedzeniem, które warto odwiedzić.

Karczma Kozia Zagroda w Brennej to połączenie karczmy z potrawami kuchni regionalnej oraz warsztatów o tematyce regionalnej. Kozia Zagroda posiada wystrój nawiązujący do drewnianej chałupy z 1928 roku.
Można tutaj spróbować potraw charakterystycznych dla regionu beskidzkiego: jagnięciny, kwaśnicy, franca, czy nalewki z miodem. Można też dowiedzieć się, kim byli Wołosi i co to jest sałasz. W Koziej Zagrodzie prowadzone są również warsztaty o tematyce regionalnej. Można tutaj zobaczyć, jak wyrabia się ser, można upiec chleb na zakwasie, czy spróbować formowania pierników. Chętni mogą też nauczyć się rzeźbienia w drewnie. Wielką frajdą dla dzieci będzie mozliwość nakarmienia i pogłaskania kozy.












Stara Karczma













Karczma na kamieńcu











Dworek zbudowany został w 1924 r. przez Brunona Konczakowskiego, na miejscu starego z bali limbowych i modrzewiowych, ktore układane były na zacios. Dworek jest budowlą charakterystyczną dla tego regionu. Posadowiony jest na kamiennej podmurówce, piętrowy, posiada wysoki dach. Okna zwieńczone są zdobieniami, zdobione są też okiennice. Dom posiadał taras. W jego wnętrzach dominują trofea myśliwskie - medalion odyńca, kolekcja rogów, obrazy myśliwskie oraz stojak na broń. Ściany pokryte są pociemniałą, drewnianą boazerią. Eksponaty i wystrój wnętrz nadają dworkowi typowo myśliwskiego charakteru.
Obok dworku znajduje się wykonana z piaskowca kaplica św. Huberta - patrona myśliwych.




















































Przystań wodna Hołcyna - położona jest w urokliwej dolinie Hołcyny otoczonej pasmem Starego Gronia i Kotarza. Pozwala aktywnie spędzić czas, pływając na kajakach i rowerkach wodnych. Przystań powstała w 1962 r. i pełni również funkcję przeciwpowodziową. Długość zapory wynosi 80m, a powierzchnia lustra wody to około 300 m2.

























































































Przystań wodna Leśnica - w malowniczej dolinie Leśnica znajduje się zapora wodna, otoczona szczytami Beskidu Śląskiego. Powstała, by chronić mieszkańców przed powodziami. Obecnie pełni funkcję rekreacyjną. Latem można tam popływać na rowerkach i kajakach wodnych.













































Camping, na którym postawiliśmy przyczepę w 2007 roku.





Jedną z Przełęczy jaką udaliśmy się w góry jest Karkoszczonka (729 m n.p.m.). Jest to przełęcz pomiędzy grzbietami Beskidu (860 m) a Trzema Kopcami (1082 m), najniższe i najwygodniejsze przejście między Szczyrkiem a Brenną. Przed wiekami trasa używana była przez pasterzy, którzy założyli swoje osiedle pasterskie na polanach schodzących do Biłej. Nazwa wzięła się od walających się wokół niej gałęzi ściętych drzew iglastych zwanych w miejscowej gwarze „karkoszami”. Tędy przechodziła granica pomiędzy należącą do Królestwa Polskiego (później Galicji) Żywiecczyzną a Księstwem Cieszyńskim, po II wojnie - granica województwa krakowskiego i katowickiego. Przełęcz jest bardzo popularna wśród turystów wybierających się z Brennej do Szczyrku (szlak żółty), na Klimczok (szlak czerwony) oraz na widokową przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę. Kultowym, atrakcyjnym, godnym odwiedzenia miejscem jest znajdujące się poniżej schronisko „Chata Wuja Toma”, które urządzono w drewnianej, starej góralskiej zagrodzie i stanowi doskonałą bazę wypadową w Beskidy dla turystów pieszych i rowerowych.
Inną trasę turystyczną jaką utrwaliliśmy na zdjęciach jest szlak na górę Kotarz (965 m n.p.m.)
Trasa nie należy do trudnych. Nie ma praktycznie stromych podejść, czy też niebezpieczniejszych odcinków. Na Kotarzu można zjeść ciepły posiłek, napić się chłodnego piwa w Piknik – Bar Kotarz.
Zdjęcia okolic Brennej zrobione podczas naszych wycieczek pieszych.




















































































































W drodze do Brennej natrafiliśmy na starą chatę, która nas urzekła i zrobiliśmy jej kilka zdjęć.





















Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2007, październik 2017