BIELAWA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/bielawa.html
Bielawa
miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Bielawa położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Rozciąga się na długości 8,5 km wzdłuż potoku Bielawica, na wysokości 272-443 m n.p.m. Historycznie leży na Dolnym Śląsku.

Bielawa to kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jako miasto budzi emocje zarówno wśród tych, którzy tu mieszkają, pracują lub uczą się, jak również wśród tych, którzy ją odwiedzają. Matka natura postanowiła połączyć tu dwa żywioły - góry i wodę. Miasto położone jest bowiem na wysokości od 280 do 345 m.n.p.m., a jego podstawowym atutem jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich. Cztery główne szlaki turystyczne przebiegają m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Oprócz tego, w Bielawie znajduje się prawdopodobnie najpiękniej położony w Polsce akwen wodny o powierzchni blisko 24 hektarów - jezioro bielawskie. Przyjmuje się, że nazwa Bielawa wywodzi się od słowiańskiej nazwy potoku (biela, bila – biała). Pierwsza udokumentowana wzmianka o Bielawie pochodzi z roku 1288. Wtedy zakończył się długoletni spór między biskupem Wrocławia Tomaszem II Zarembą, a księciem wrocławsko-krakowskim Henrykiem IV Prawym o wyjaśnienie wzajemnych stosunków między kościołem a państwem. Ustępując w sporze, książę sporządził akt powołujący fundację przy kościele św. Krzyża we Wrocławiu, który jednocześnie obdarował ją między innymi 48 dużymi łanami czynszowymi we wsi Biela.

Czasu starczyło tylko na zwiedzenie pałacu. Mamy nadzieję, że jeszcze tu zawitamy by poznać uroki tego miasta.

Gdy rodzina Dierigów na początku XIX wieku rozpoczynała budowę swojej rezydencji w Bielawie, zależało jej, by rozmach, z jakim projektowano Pałac, świadczył nie tylko o wielkim majątku właścicieli, ale również o wartościach, którymi przez wieki się kierowali. Christian Dierig około roku 1800 odziedziczył warsztat tkacki w wieku 20 lat – do wybuchu II Wojny Światowej Dierigowie byli już w posiadaniu 21 zakładów włókienniczych na terenie Dolnego Śląska i Niemiec, dając pracę ponad 15 tys. ludzi. Chociaż posiadali niebotyczny majątek, zapisali się w historii regionu przede wszystkim troską i szacunkiem dla swoich pracowników. Dziś w tej przepięknej rezydencji mieści się hotel "Pałac Bielawa".





















                                                                 Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 

Pomnik poświęcony Paulowi Felsmannowi - Paul Felsmann żył na przełomie XIX i XX wieku i był osobą powszechnie szanowaną w naszym mieście. Został zapamiętany jako społecznik, organizator ruchu turystycznego w Górach Sowich i wieloletni przewodniczący bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego.

Kamień pamiątkowy z 1920 r. poświęcony 35 bielawskim sportowcom z Męskiego Towarzystwa Turnerskiego (Maennerturnverein e.v. Langenbielau), którzy zginęli podczas I wojny światowej.


Zamieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013