BLIŻYN

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/blizyn.htmlBliżyn
wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, położona nad rzeką Kamienna, siedziba gminy Bliżyn.

Bliżyn, mający w przeszłości charakter osady przemysłowej, pełni obecnie funkcje gminnego centrum administracyjnego, handlowego i usługowego. Miejscowość, malowniczo położona w dolinie rzeki Kamiennej, w strefie ochronnej Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, między dużymi kompleksami leśnymi – Puszczą Świętokrzyską i Lasami Majdowsko-Niekłańskimi – posiada także walory rekreacyjne. Jest punktem startowym szlak turystyczny zielony zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Zagnańska i szlak turystyczny czarny czarnego szlaku turystycznego prowadzącego do Sołtykowa.W lasach otaczających Bliżyn położonych jest kilka rezerwatów przyrodniczych – m.in. 50 hektarowy rezerwat Świnia Góra, chroniący fragment lasu o pierwotnym charakterze. W 2005 roku w Puszczy Świętokrzyskiej osiedliła się wataha wilków, chronionych ssaków drapieżnych. W Bliżynie znajduje się prywatne muzeum Domek Tkaczki. 

Na przyjezdnych wrażenie robią oba kościoły. Każdy zbudowany z innych materiałów i każdy całkowicie inny. No i oba są przepiękne i warto je zobaczyć chociażby z zewnątrz.

Neogotycki pałac myśliwski z wieżyczką i basztą, należący niegdyś do rodziny Platerów zwany obecnie zameczkiem, został wybudowany na początku XIX wieku. Do czasów obecnych zachowało się tylko jego zachodnie skrzydło z wozownią i oficyną, gdzie obecnie ma siedzibę Gminny Ośrodek Kultury. W czasie wojny pałac służył Niemcom, jako siedziba zarządu zorganizowanego na terenie zakładów chemicznych obozu koncentracyjnego, filii Majdanka. 












Kościół parafialny pw. św. Ludwika z 1896 r. - wybudowany w latach 1896-1900 z kamienia ciosowego neogotyckiego o układzie trzynawowym. Wykonany według projektu arch. Antoniego Hutten – Czapskiego.

Drewniany Kościół p.w. św. Zofii z 1818 r., ogrodzenie murowane z I połowy XIX w.





Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011