wieś w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Prudnik.
Moszczanka to mała miejscowość, leży u północnego podnóża Gór Opawskich, w dolinie Złotego Potoku po obu stronach potoku, blisko granicy z Republiką Czeską. Dawniej pod nazwą Długomosty. Istnieje od XIV w. Pierwotnie należała do Korony Czeskiej, następnie do Austrii, od 1742 r. – do Prus, wreszcie do Rzeszy Niemieckiej. Po wypędzeniu miejscowych Niemców w latach 1945-1946 została zasiedlona przez przybyszów z Kresów, głównie z Pikułowic na dzisiejszej Ukrainie. Jej główną atrakcją jest właśnie rzeka, jak również łowisko ryb. Z Moszczanki można dość szybko przemieścić się na Kopę Biskupią, czyli najwyższy szczyt w okolicy. Moszczanka to idealne miejsce na ciepłe niedzielne popołudnie.
Łowisko pstrąga oraz smażalnia ryb „Pstrąg” w Moszczance - łowiska oraz smażalnia ryb, znajdujące się w dolinie Złotego Potuku, stanowią doskonałą propozycję odpoczynku po trudach dnia codziennego. Połowy pstrąga lub tylko jego degustacja nad wodą to atrakcja dla każdego. Obiekt położony w Górach Opawskich przez cały rok przyjmuje zarówno gości indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Jego ofertę wzbogaca baza noclegowa, gdzie na szczególną uwagę zasługują gospodarstwa agroturystyczne, choćby "Złoty Potok" czy "Końskie Zacisze". Atrakcją jest bliskość stadniny koni w Chocimiu, gdzie skorzystać można z hipodromu oraz krytej ujeżdżalni.
Wiadukt Cesarzowej - od strony Łowiska w Moszczance widoczny jest wiadukt kolejowy nad Złotym Potokiem, został wzniesiony w drugiej połowie XIX w. w zupełnie innej formie niż dzisiejsza. Dramatyczna powódź roku 1903 zniszczyła ten most. Został odbudowany prawdopodobnie ok. roku 1910, kiedy ze zniszczeń popowodziowych dźwigała się cała okolica (zwłaszcza Arnoldsdorf i Ziegenhals, czyli dzisiejszy Jarnołtówek i Głuchołazy). Ponownie został zniszczony w marcu r. 1945 podczas bombardowań lotnictwa amerykańskiego. Spośród wielu mostków i kładek nad Złotym Potokiem wiadukt w Moszczance wyróżnia się swoim kształtem i przyciąga uwagę turystów, zwłaszcza że leży na często uczęszczanej trasie między Prudnikiem i Głuchołazami, spinając trzy leżące jedna za drugą wsie: Moszczankę, Pokrzywną i Jarnołtówek. Wiadukt leży na trasie kolejowej nr 333 Pokrzywna – Jindřichov i jest użytkowany przez kolej czeską, która jednak stopniowo wycofuje się z tej trasy ze względu na wysokie opłaty, jakie musi wnosić na rzecz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Prawdopodobnie za kilka lat tory – już dzisiaj w złym stanie – przestaną być użytkowane w ogóle z wyraźną stratą dla polskiego i czeskiego ruchu turystycznego. Za zakrętem drogi z Moszczanki do Pokrzywnej podróżny może zobaczyć na przestrzeni ok. 50 metrów trzy mosty nad Złotym Potokiem: wiadukt kolejowy, most drogowy i kładkę dla pieszych. Widziane razem tworzą piękny widok, zwłaszcza że tuż za nimi zaczyna się wzniesienie Srebrnej Kopy – części Gór Opawskich, fragmentu Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Wiadukt kolejowy ma oryginalną formę: wygląda jak odwrócony do góry nogami, gdyż kratowy dźwigar łukowy spina podpory mostu od dołu, a nie, jak zwykle, od góry.
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015