BRZEŹNO

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/brzezno.htmlBrzeźno
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Prusice.

Brzeźno to niewielka wieś oddalona zaledwie 30 km od Wrocławia i ok. 6 km od Prusic, nad niewielkim potokiem, na północnym skraju Wzgórz Trzebnickich. Położona jest pośród malowniczego krajobrazu, w okolicy zielonych lasów i zacisznych jezior. To miejsce z wielowiekową tradycją i bogatą przeszłością. Znaleziska archeologiczne dowodzą osadnictwa na tym terenie od co najmniej neolitu (4200-1700 p.n.e.), znaleziono tu ślady osadnictwa i cmentarzyska kultury łużyckiej z młodszej epoki okresu brązu i z okresu halsztackiego epoki żelaza (1000-400 p.n.e.), odkrycia także z okresu wpływów rzymskich (0-375 n.e). W dwóch miejscach znaleziono ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego (X-XIII w.). Pierwsza wzmianka historyczna pod nazwą Bresna pochodzi z 1204 r. W 1288 r. w dokumencie księcia Henryka IV Probusa występuje pod nazwą Bresin, nadał on dziesięcinę ze wsi kościołowi św. Krzyża we Wrocławiu. W dokumencie księcia Konrada Wołowskiego z 1487 r. stwierdzono istnienie we wsi folwarku. W 1618 r. właścicielem wsi był Jan von Mordeisen a w 1665 r. Jan von Kotuliński. Ze spisu z 1780 r. dowiadujemy się, że we wsi był: dom właściciela, folwark, 12 chłopów zagrodników, 78 ewangelików. Kolejny spis z 1844 r. wymienia: pałac, folwark, szkołę ewangelicką, wiatrak, gorzelnię, 26 domów oraz 161 mieszkańców (w tym 35 katolików). Brzeźno zostało zajęte bez walk 25 stycznia 1945 r. przez 13 Armie Radziecką.

O pałacu w Brzeźnie po raz pierwszy wspomniano już w XIII w. jako dobra rycerskie. Oczywiście obecny obiekt to dużo późniejsza historia, a zwłaszcza w kształcie, który oglądamy współcześnie. Pierwsze pisane, czyli pewne informacje na temat zabytku pochodzą z 1886 r. kiedy to jego właścicielem był Moritz Jager, ale mówią one o obiekcie już istniejącym. Prawdopodobną datą wybudowania pałacu, co prawda jeszcze nie w takim kształcie jak go dzisiaj oglądamy był rok 1850 i stanął on na miejscu wcześniejszego, datowanego z kolei na drugą połowę XVIII w. Obecny jego kształt to efekt przebudowy dokonanej w 1913 r. a był to czas gdy jego właścicielem był Artur von Zastrow, który niedługo po tym musiał się jego pozbyć (lub został mu odebrany - nie wiadomo), ponieważ w okresie międzywojennym jako właściciel pałacu figuruje Willy Rohr i to on był jego użytkownikiem do końca wojny. Po 1945 r. obiekt został przejęty przez PGR'y, które zarządzały nim aż do lat 90'tych kiedy to zostały rozwiązane, a zabytek bez opieki zaczął podupadać. W roku 1999 r. pałac zakupiły prywatne osoby i dzięki ich zaangażowaniu możemy podziwiać jego uroki i cieszyć się ciekawą architekturą. Pałac położony jest w kompleksie parkowym z XIX w. który również wygląda coraz lepiej, a na jego terenie można znaleźć sporo atrakcji.

Nie dostaliśmy pozwolenia na fotografowania pałacu wewnątrz, a szkoda, bo jakby nie było, takie obiekty warto pokazywać by zachęcić przyszłych, potencjalnych gości do skorzystania z oferty hotelowej jak i z restauracji!!! Jest nam bardzo przykro!!!










































































































 Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015