CHROBERZ

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/chroberz.htmlChroberz
wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Złota.

Chroberz znajduje się na Ponidziu w południowej części województwa świętokrzyskiego. Położona jest na prawym, wysokim brzegu rzeki Nidy, przy drodze Pińczów - Wiślica. Nazwa miejscowości Chroberz pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wracając z wyprawy kijowskiej, wzniósł tu obronny zamek i założył parafię.  Wieś była własnością kolejno rodów Tęczyńskich i Tarnowskich. W XVII w. należała do ordynacji pińczowskiej. W 1582 roku wieś kupił Myszkowski, biskup krakowski. Chroberz był jego prywatną własnością i przeszedł na własność rodu. Myszkowski powiększył i upiększył pałac, który wg kronik stał się „pulcherrima arx", czyli przepiękny. W XVII wieku chroberskie dobra zostały włączone do ordynacji pińczowskiej. W 1727 roku wygasła rodzina Myszkowskich po mieczu i ordynacja pińczowska przeszła na własność rodu Wielopolskich, który władał dobrami do początku XX wieku.

W roku 1859 ukończono budowę obecnego pałacu, którego fundatorem był XIII ordynat, a VI z rodu Wielopolskich, margrabia Aleksander Wielopolski (1803 - 1877). Późnoklasycystyczny pałac zaprojektowany przez Henryka Marconiego powstał głównie po to, aby pomieścić obszerny księgozbiór ordynacji oraz kolekcję przejętą od Konstantego Świdzińskiego, przyjaciela margrabiego.

Ryzalit na poziomie parteru tworzy czterokolumnowy ganek z wejściem do pałacu, a na poziomie pierwszego piętra taras. Wieńczy go attyka z czterema posągami klasycystycznymi (Germanik, Ceres, Minerwa i Achilles) wykonanymi przez warszawskiego rzeźbiarza Andrzeja Pruszyńskiego. W przyłuczach portalu pierwszego pietra znajdują się dwa kartusze z herbami, z lewej - Półkozic (Świdzińskich), z prawej - Jastrzębiec (Myszkowskich). Od strony ogrodu zwieńczenie z herbem Wielopolskich - Starykoń.Prawa strona pałacu służyła do przyjmowania gości. W dawnej sali myśliwskiej - bawialni - obecnie Galerii Regionalnej - zachowały się cztery medaliony portretowe z wizerunkami kolejnych właścicieli pałacu, wykonane przez Andrzeja Pruszyńskiego. Przy sali znajduje się dawna kaplica pałacowa wykonana na planie koła.


















Dobrze zachowany zespół parkowo-pałacowy położony jest w północno-zachodniej części wsi, pomiędzy szosą wiślicką a Nidą. Właścicielem terenu jest starostwo pińczowskie. Budynkiem pałacu zarządza od 2004 roku Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu. Powierzchnia parku wynosi około 5 ha.



















Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011