BŁOTNICA STRZELECKA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/botnica-strzelecka.htmlBłotnica Strzelecka
wieś w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Strzelce Opolskie.

Posiadaczem Błotnicy był Carl Friedrich von Veber a od 1851 roku hrabia Hermann Posadowski. Sama miejscowość była podzielona na majątek Grafa i Wieś. W Błotnicy Strzeleckiej mieścił się do końca lat osiemdziesiątych Uniwersytet Ludowy, który wykształcił wielu animatorów kultury. Otwarty 26 stycznia 1946 r. znajdował się on w pałacu. W styczniu 1945 r. niemieccy strażnicy z SS wymordowali w miejscowości 23 więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz ewakuowanych z podobozu w Jaworznie. 

Budynek pałacu nie zachwyca. Do końca lat osiemdziesiątych mieścił się tam Uniwersytet Ludowy, który wykształcił wielu animatorów kultury. Dziś w budynku tym znajduje się siedziba mniejszości niemieckiej. W 2008 roku przeszła przez wieś trąba powietrzna z nawałnicą, która dokonała wielu zniszczeń w zabudowie i w drzewostanie parku przypałacowym. Powoli, w miarę możliwości, usuwane są zniszczenia w zabudowie i w drzewostanie parku. W 2009 r. w zabytkowym parku posadzono 5 kolejnych drzew, 3 dęby kolumnowe i 2 buki czerwono-listne.

Największą atrakcją i zabytkiem Błotnicy Strzeleckiej jest pałac Posadowskych, właścicieli większości błotnickich ziem. Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centralnej części wsi. Składa się z pałacu otoczonego parkiem na wschód i pn.-wsch. Pałac wzniesiono w końcu XIX wieku, w stylu neoklasycznym. Aktualnie w pałacu znajduje się biblioteka publiczna, mieści się także Świetlica Wiejska SOK. W budynku działał przez wiele lat Uniwersytet Ludowy.
W latach osiemdziesiątych funkcjonowało dwuletnie pomaturalne studium reżyserii amatorskich teatrów lalek. W ciągu kilku lat swojej działalności przez tę szkołę przewinęło się kilkadziesiąt osób, dzisiaj w większości są to aktorzy, pracownicy teatralnych pracowni plastycznych oraz przedstawiciele innych zawodów. Było to miejsce dające doskonałe warunki do rozwoju w każdej dziedzinie, dzięki doskonałej kadrze nauczycielskiej. Na pałacu umieszczona jest tabliczka z napisem: "Kiedy pod Górą św. Anny w 1921 roku ważyły się losy śląska i lała się krew serdeczna jego ludu. W tym budynku mieścił się sztab powstańczy. Dla uczczenia bohaterów powstań śląskich. W XX-lecie Polski Ludowej tablicę ufundowało towarzystwo rozwoju ziem zachodnich maj 1965 r." Dziś w budynku tym znajduje się siedziba mniejszości niemieckiej.






























                                                                 Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 

Grobowiec hrabiów von Posadowsky-Wehner znajdujący się na terenie pałacu.





Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015