DZIWNÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/dziwnow.htmlDziwnów
miastow woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów, położone nad Morzem Bałtyckim.

Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim i portem morskim. Dziwnów leży w środkowej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, przy ujściu cieśniny Dziwny do Zatoki Pomorskiej. Od południa miasto leży nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim. Południowo-zachodnia cześć miasta leży na wyspie Wolin, natomiast północno-wschodnia na części Mierzei Dziwny, należącej do mezoregionu Wybrzeże Trzebiatowskie. Dziwnów po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1243 roku. We wczesnym średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. W latach 1820-30 zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze rozpoczynając w ten sposób rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego. Już w 1823 znany jest jako uzdrowisko. Odkrycie w 1896 roku źródeł solankowych przyczyniło się do budowy łazienek solankowych i borowinowych. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze przez krótki czas po wojnie. Obecnie solanki nie są eksploatowane. Dziwnów powstał w XIX wieku, dzięki wzrastającej popularności wyjazdów nad morze. W dodatku założono tam uzdrowisko solankowo-borowinowe. W latach 1958–1972 miejscowość miała status osiedla typu miejskiego. 

Dziwnów to naszym zdaniem atrakcyjne miasteczko, które posiada doskonałe warunki plażowania. Są tu szerokie i czyste plaże. Są wytyczone szlaki turystyczne i rowerowe również po okolicznych lasach. Liczne bary, restauracje i smażalnie ze świeżą rybką (port rybacki na miejscu) zapraszają na jedzonko. Czekają na Was tam rejsy statkiem pirackim po morzu i zalewie, gdzie odetchniesz świeżym i czystym morskim powietrzem. Niby jest się nad morzem, ale jednocześnie można tam na miejscu korzystać ze wszystkich udogodnień cywilizacyjnych.

W 1999 roku Dziwnów zajął trzecie miejsce w plebiscycie na "Najpopularniejszą miejscowość turystyczną" zorganizowanym przez tygodnik "Sport i Turystyka" pod patronatem kancelarii Prezydenta RP. Dziwnów Dolny, Dziwnów Górny i Dziwna połączyły się w jedną miejscowość, której 1 stycznia 2004 roku nadano prawa miejskie. W Dziwnowie nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko obejmujące 800 m linii brzegowej (od ul. Parkowej do ul. Żeromskiego). Most zwodzony nad Dziwną, łączący miasto z wyspą Wolin, na zachodnim skraju miasta, u wjazdu drogą od strony Międzyzdrojów. Wzdłuż Parku Zdrojowego znajduje się promenada widokowa z okazałym starodrzewem. 











Kościół parafialny pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, współczesny, poświęcony 28 sierpnia 1977, w centrum, nad Dziwną, przy ul. Kościelnej. Kościół o kształcie łodzi, nawiązuje do symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu, zbudowany w miejscu remizy ratownictwa morskiego.


Port rybacki kutrów znajduje się przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej Belona. W 2013 roku otwarto obok portu otwarto nową całoroczną marinę na około 60 jachtów, znajdującą się na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. 










Port statków wycieczkowych na rzece Dziwna. Latem z przystani pasażerskiej odpływają "pirackie" statki: Róża Weneda i Korsarz, które zabierają turystów w 2,5-godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast kolejny statek- Victoria I kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem.







































































Plaża w okolicach Dziwnowa






























Obiekt Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru polskich obszarów morskich.

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2012