LANCKORONA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/lanckorona.htmlLanckorona
wieś w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy Lanckorona.

Lanckorona to malownicza wieś oddalona zaledwie o 36 km od Krakowa i 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Położona na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) oferuje widoki na Tatry i Babią Górę. Lanckorona była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Roztaczają się stąd rozległe widoki na całą okolicę. Historia Lanckorony sięga XII w., gdy sprowadzili się tu osadnicy niemieccy. Wieś lokował nieopodal zamku Kazimierz Wielki w 1359 r., a dwa lata później nadał jej prawa miejskie. Miasto otrzymało liczne przywileje  Od 1410 roku stało się siedzibą starostwa niegrodowego, a pierwszym starostą za walkę w bitwie pod Grunwaldem został mianowany Zbigniew z Brzezia. Od tego czasu jego ród przybrał nazwisko Lanckorońscy. Przez wieki przedstawiciele ważnych rodów byli tu starostami- m.in Zebrzydowscy, Czartoryscy, Wielopolscy. Centralną część dawnego miasteczka stanowi rynek, na którym były organizowane jarmarki.  Położony jest na zboczu góry. Wokół rynku stoją drewniane XIX-wieczne domy z podcieniami, sporo ich zachowało się również przy pobliskich uliczkach. Dzięki pięknemu położeniu i zabytkowej zabudowie Lanckorona zyskała wielu miłośników wśród artystów. Mieszkał tu m.in. Marek Grechuta. Obecnie odbywają się liczne plenery malarskie, wystawy i różne imprezy, np. słynny już grudniowy jarmark Anioł w Miasteczku.






Cisza, spokój, świeże powietrze, ciekawa historia, bliskość przyrody oraz różnorodna oferta noclegów - od hoteli przez pensjonaty do gospodarstw agroturystycznych - czynią Lanckoronę idealnym miejscem na weekendowy wypad.

















































































Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego - izba powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony w 1967 roku.






























































Kościół św. Jana Chrzciciela, pierwotny z 1366, znacznie przebudowany, wyposażenie barokowe.


Zamek (ruiny) - ze źródeł pisanych wynika, że zamek w Lanckoronie, zwany również zamkiem lanckorońskim, został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku; strzegł granicy między ziemią krakowską a Księstwem Oświęcimskim, którego władca Mieszko I Cieszyński w 1291 roku złożył hołd lenny królowi czeskiemu Wacławowi II. Granica ta przebiegała wówczas u stóp Lanckorońskiej Góry, na zachód od wzniesienia. Dokumenty źródłowe nie podają dokładnej daty budowy zamku; pierwsza wzmianka pochodzi z 1366 roku, gdy wymieniony jest burgrabia o imieniu Orzeszko. W późniejszym okresie zamek stanowił rezydencję starostów lanckorońskich i kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1579 roku, za panowania Stefana Batorego, znalazł się na krótko w posiadaniu Kaspra Biekiesza, pretendenta do tronu w Siedmiogrodzie i dowódcy wojsk węgierskich w służbie Rzeczypospolitej, po czym w latach 80. XVI wieku przeszedł w ręce Mikołaja Zebrzydowskiego, późniejszego marszałka wielkiego koronnego i wojewody krakowskiego, który przygotował tu tzw. rokosz Zebrzydowskiego, wzniecony w 1606 roku przeciwko Zygmuntowi III Wazie.























Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012