JĘDRZEJÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/jedrzejow.htmlJędrzejów
wieś w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Grodków.

Jędrzejów to niewielka wieś, niedaleko Grotkowa, dawniej zwana Andrzejów a nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od imienia Andrzej, Jędrzej. Jak przypuszczają badacze, niegdyś należała do zakonu krzyżackiego. Jednak z uwagi na fakt, że pierwsze podania dotyczące właścicieli miejscowości datowane są na XVIII wiek, nie jest to w pełni potwierdzona informacja. 

Pałac w Jędrzejowie tak bardzo spodobał nam się podczas zimowej wizyty, że postanowiliśmy tam pojechać ponownie. Oczywiście nie żałujemy bo jest to jeden z najpiękniejszych neogotyckich zamków na terenie Opolszczyzny.

Pierwsze pewne informacje o właścicielach pochodzą z XVIII stulecia, kiedy to Jędrzejów należał do rodziny von Gilgenheim, być może z tego okresu pochodził prostokątny pałac, przebudowany i rozbudowany w latach 1882-83 na zlecenie Herryego von Francken-Sierstorpff. Nowy pałac wzniesiony w stylu neogotyckim różnił się znacznie od wcześniej wznoszonych na Śląsku neogotyckich rezydencji. Pałac w Jędrzejowie poza elementami typowymi dla neogotyku angielskiego posiada wiele detali charakteryzujących neogotyk francuski i niemiecki. Ten neogotycki, murowany z kamienia i cegły pałac jest, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na nieregularnym planie (w kształcie litery L), składa się z korpusu w kształcie zbliżonym do prostokąta i prostopadłego skrzydła bocznego, zakończonego okrągłą wieżą. Obiekt nakryty jest płaskimi dachami, o fasadzie z asymetrycznie umieszczoną czworoboczną, czterokondygnacjową wieżą, spinającą siedmioosiową trzykondygnacyjną część budynku, z niższą, dwukondygnacjową, mieszczącą salę balową. Główne wejście usytuowane w wieży, poprzedzone jednoarkadowym podcieniem. Skrzydło boczne dwukondygnacjowe, z wejściem w asymetrycznie umiejscowionej loggii. Bryła pałacu bogato zdobiona krenelażem, wieżyczkami, arkadowymi fryzami, wykuszami, ryzalitami, loggiami, oknami o ostrołukowym wykroju. Dziedziniec zdobi piękna fontanna, natomiast wejście do zamku strzegą dwa lwy zlokalizowane po obu stronach balustrady. Na charakterystycznej wieży widnieje ozdobny herb Sierstorpffów. Przed wybuchem ogromnego pożaru w zamku znajdowały się wówczas historyczne obrazy oraz inne równie cenne przedmioty. Ten piękny obiekt szczęśliwie uniknął zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej, a w Polsce Ludowej został zagospodarowany jako dom pomocy społecznej. Takie wykorzystanie zabytku okazało się nadzwyczaj trafione, Dom Pomocy mieści się do dnia dzisiejszego w jędrzejowskiej rezydencji, a zadbany pałac oraz park świadczą, że jest dobrym gospodarzem.  Pałac otoczony jest dużym parkiem krajobrazowym z tarasami, rzeźbami i fontannami z motywami mitologicznymi. Znajduje się w nim bardzo ciekawa roślinność. W pobliżu pałacu są również budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Budynek w dobrym stanie technicznym, ze względu na pełnione funkcje może być zwiedzany tylko z zewnątrz.











































Jędrzejowski pałac i park zimową porą.


















































Umieszczone zdjęcia wykonano: styczeń 2011, lipiec 2014