BIEDRZYCHOWICE

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/biedrzychowice.html
Biedrzychowice
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna, położone na Pogórzu Izerskim.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIII wieku jeszcze pod nazwą Friedersdorf, co w tłumaczeniach możemy znaleźć jako „wieś pokoju”. Jednak pierwsze osadnictwo na tych ziemiach miało miejsce ok. VIII wieku, kiedy istniało tu grodzisko słowiańskie. Po roku 1945 i wycofaniu się z terenów wojsk niemieckich, kiedy Dolny Śląsk przeszedł w posiadanie państwa polskiego, zmieniła się nazwa miejscowości z Friedersdorf na Kuźnice. O świetności wsi może świadczyć zbudowana w XIII wieku twierdza obronna, przebudowywana, zburzona w XVII i odbudowana w XVIII wieku, ale już w zmienionej formie w jakiej zachowała się do dzisiaj, czyli pałacu. Jest to barokowy pałac trzykondygnacyjny wzniesiony w 1730 roku. Aby poznać zakamarki pałacu trzeba pokonać most z suchą fosą i fragment parku dworskiego, który otacza zabudowania pałacowe. Całą historię pałacu wraz z jego wszystkimi właścicielami przyćmiło jedno nazwisko, pod którym kryje się wyjątkowo barwna postać. To baron Aleksander von Minutoli - jeden z najwybitniejszych kolekcjonerów i znawców sztuki na Dolnym Śląsku, który szczycił się największą na tym terenie kolekcją egipskich mumii. Niedaleko pałacu znajduje się wieża, w której baron prawdopodobnie przechowywał swoje dzieła sztuki i gromadził zbiory z dalekich wypraw. Do barona należał także pobliski zamek Rajsko. Jak głosi legenda wszystkie trzy budynki: pałac, wieża i zamek połączone były siecią podziemnych tuneli. W czasie I i II wojny światowej pałac nie uległ zniszczeniu, czasowo stacjonowały tu wojska niemieckie. Największej dewastacji pałacu dokonały wojska Armii Czerwonej wkraczając wraz z przesuwającym się frontem. Część zbiorów, których nie udało się wywieźć przed wojną została złupiona i splądrowana. Po II wojnie, zabudowania należały do PGR-ów.

Przepiękny pałac, po prostu perełka architektury, zrobił na nas ogromne wrażenie. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. I wiąże się to z tym, że jest on w weekendy zamknięty.  No i brak fotek z wnętrza obiektu.

Pałac położony jest na skraju wsi Biedrzychowice, koło drogi na Lubań. Barokowy pałac powstał w pierwszej połowie XVIII wieku na bazie renesansowego zamku obronnego z 1527 r. Tutejsi mieszkańcy opowiadają, że nocami słychać w okolicy szepty i jęki, które dochodzą z zasypanych tuneli. Nie mają wątpliwości, że to albo dusze zmarłych w tunelu, albo te zaklęte w afrykańskich maskach albo może przywleczone wraz z mumiami dusze egipskich książąt. Obecny kształt nadał mu w 1730 r. Maurycy Krystian von Schweinitz. Monumentalne dwupiętrowe założenie przykrywa mansardowy dach z lukarnami, a do środka z trzech stron prowadzą schody i bogate portale. We wnętrzu zachowały się m.in. malowane plafony ze scenami mitologicznymi i pozostałości kolekcji płócien. Pałac w Biedrzychowicach reprezentuje wyjątkowo wysoki poziom jak na budowlę prowincjonalną - taka jest opinia specjalistów. Jest monumentalnym założeniem o jedenastoosiowych fasadach głównych, ozdobionych jońskimi pilastrami, balkonami, tarasami. Do głównego wejścia prowadzi most z suchą fosą. Bardzo okazała jest  fasada zachodnia z dwubiegowymi, kamiennymi schodami, z tarasami ujętymi balustradami i ozdobionymi wazonami. W centrum budowli znajduje się klatka schodowa z świetlikiem, ażurową balustradą i kamiennymi schodami. W części pomieszczeń sklepienia są kolebkowe z plafonowymi malowidłami o treści mitologicznej. Na uwagę zasługuje różowa sala balowa z kominkiem. Wnętrza, w których obecnie odbywają się lekcje przypominają i obrazują fascynującą historię... Pałac wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Znajdował się we władaniu kolejno: Czech, Saksonii, Prus, Niemiec i Polski. Podobnie zmieniali się jego właściciele. Wokół pałacu rozciąga się 7 hektarowy park - kompleks pięknego drzewostanu. 





















































Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011