BYCZYNA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/byczyna.htmlByczyna
miasto w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Byczyna.

Miasto leży na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, około 15 km na północ od Kluczborka. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy. Drobny przemysł: materiałów budowlanych, drzewnego i odzieżowego. Miejsce dorocznych mistrzostw Polski oldboyów w piłce nożnej, plenerów malarskich i turniejów rycerskich. Historia Byczyny sięga zamierzchłych czasów. Była ważnym grodem już we wczesnym średniowieczu. Dokładna data nadania jej praw miejskich nie jest znana - mógł to być rok 1228. W XIV w. była krótko pod panowaniem Kazimierza Wielkiego, który oddał ją królowi czeskiemu Karolowi IV aż wreszcie rozkwitła w rękach Ludwika I brzeskiego. Wiek XV i połowa XVI w. to trudne czasy dla miasta pełne zmian władców, rabunków i walk. To właśnie z XIV i XV w. pochodzi większość obwarowań i wież miejskich.W XVI wieku, 24 stycznia 1588 r., Byczyna zapisała się na stałe na kartach polskiej historii. Woj­ska do­wo­dzo­ne przez Jana Za­moy­skie­go po­bi­ły pod By­czy­ną ar­cy­księ­cia Mak­sy­mi­lia­na Habs­bur­ga pre­ten­du­ją­ce­go do pol­skie­go tronu. Obie armie liczyły po ok. 6 tys. żołnierzy, a w bi­twie zgi­nę­ło ich w sumie ok. 3 tys.W kolejnych stuleciach staje się ważnym ośrodkiem rzemiosła, choć cierpi podczas wojny trzydziestoletniej oraz w licznych pożarach (murowana staje się w większości w II poł. XVIII w.). Byczyna, należąca do Prus, wkracza w nowoczesność - dociera tu kolej i elektryfikacja. Podczas I i II wojny światowej ulega poważnym zniszczeniom, ale podniosła się z gruzów i współcześnie jest uznawana za jedno z najciekawszych miast Opolszczyzny.W Byczynie znajdują się liczne zabytkowe domy i kamienice. Pochodzą one głównie z czasów odbudowy miasta po pożarze w 1757 roku i z pierwszej połowy XIX wieku. Większość z nich znajduje się w obrębie murów obronnych w Rynku i przy ulicach: Okrężnej, Długiej, Krótkiej i Floriańskiej. Zapewne na jednej z kamienic swoje badania naukowe (astrologiczne) prowadziła Maria Cunitia słynna astronomka, w XVII w mieszkanka Byczyny, nazywana przez współczesnych Śląską Pallas.”

Byczynę otaczają średniowieczne mury obronne, które zachowały się niemal w całości. Prawdopodobnie powstały na przełomie XV i XVI wieku. Otaczają miasto linią owalną, długość obwarowań wynosi 912,5 m. Mury wykonane są z kamienia i cegły, na fundamentach z głazów narzutowych klinowanych piaskowcem. Mają niezwykle płytko wykopane fundamenty. Obwarowania składają się z jednego rzędu murów, dwóch wież i baszty. Przeciętna wysokość murów wynosi od 5,5 do 6 m, grubość od 1,35 do 1,7 m. Oprócz murów ocalały trzy kwadratowe wieże (Polska, Niemiecka i Piaskowa), fragment fosy i gotycki XIV-wieczny kościół górujący nad rynkiem z barokowoklasycystycznym ratuszem. Niestety, w ostatnich latach zabytkowe mury zaczęły się sypać i grozić runięciem. Koszt kompleksowej renowacji jest bardzo wysoki, na co miasta nie stać. Byczyna otrzymała od Ministerstwa Kultury 400 tys. zł, co pozwoliło zaledwie na bieżące prace i zabezpieczenia. Oby w najbliższych latach dziedzictwo opolskiego miasteczka nie runęło!!!



















Ratusz, znajduje się pośrodku rynku. Wybudowany został w XV/XVI wieku. Niszczony był wieloma pożarami, zniszczony znacznie podczas II wojny światowej. Odremontowany w 1968 roku, pełni do dziś swą pradawną funkcję – siedziby władz miasta. Nad wejściem od wschodniej strony można podziwiać XVIII wieczny kartusz, ufundowany przez miłośnika Byczyny po pożarze w 1719 roku. Od strony południowej zachował się kamienny portal renesansowy z XVI w., prowadzący do dawnych piwnic ratuszowych. Obecnie w piwnicach znajduje się kawiarnia. Od początku 2011 r. na strychu ratusza znajduje się byczyńska Izba tradycji, a w wieży utworzono punkt widokowy na miasto. Inwestycja współfinansowała Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013.














Kościół parafialny p.w. Trójcy Świętej wzniesiony w latach 1756-1767. W 1782 roku została dobudowana wieża. Wewnątrz wyposażenie z XVIII wieku.



Kościół pw. św. Mikołaja, gotycki kościół, obecnie ewangelicki, wzniesiony został pod koniec XIV w. Do XVIII w. plac wokół kościoła pełnił funkcję cmentarza i był otoczony niskim murkiem, odtworzonym po badaniach archeologicznych w 2010 r. Świątynia była dwukrotnie gruntownie odnawiana: w latach 1790-1791 oraz w latach 1886-1888. Wówczas kościołowi nadano charakter neogotycki. Wewnątrz kościoła znajdują się liczne zabytki sztuki sakralnej (m.in. średniowieczny krucyfiks, epitafia) oraz krypty grobowe: księcia von Württemberga, rodziny Frankenbergów, miejscowych pastorów: Daniela Opolliusa, Jana Kośnego.







Spichlerz, neogotycki budynek położony jest u wyjazdu ze starej części miasta, przylega do murów obronnych. Wzniesiony z przeznaczeniem na spichlerz zbożowy lub browar. W latach 1980 – 1990 mieścił się tutaj Krajowy Klub Piłkarza weterana i był siedzibą przybywających do Byczyny, z okazji krajowego Zlotu Piłkarzy Weteranów, gwiazd polskiej piłki nożnej. Obecnie znajduje się w nim karczma.






Inne zdjęcia zrobione podczas zwiedzania miasta:























O historycznych tradycjach Byczyny przypomina drewniany gród nad zalewem Brzózki w Biskupicach, kilka km od miasta, w którym znajduje się m.in. Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa, karczma, zbrojownia oraz odbywają turnieje.













































Umieszczone zdjęcia wykonano: ...............