JASTRZĘBIE

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/jastrzebie.htmlJastrzębie
wieś w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik.

Jastrzębie jest małą, liczącą poniżej 200 mieszkańców, wioską w powiecie raciborskim. Przez miejscowość przebiega granica między województwami śląskim i opolskim. Geograficznie tereny te przynależą częściowo do Kotliny Raciborskiej, częściowo do Płaskowyżu Głubczyckiego. Krajobraz jest pagórkowaty, zdominowany przez pola i łąki, rzadko przetykane laskami. Wieś Jastrzębie do 1945 roku funkcjonowała pod niemiecką nazwą Habicht. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą dopiero z drugiej połowy XVII wieku. Wiadomo, że w połowie XVIII stulecia miejscowy majątek nabyła rodzina Morawieckich, natomiast już w roku 1797 nastąpiła zmiana właściciela na rodzinę von Koeler. W kolejnym stuleciu gospodarzami sporego, liczącego 300 ha, folwarku byli przedstawiciele rodu von Lippa. W 1834 roku Jastrzębie kupiła od swoich rodziców Franziska von Hauenschild z domu Lippa.

Miło zaskoczyło nas, że pałac jest pięknie położony, na wzgórzu. Już z daleka było widać, że jest obiektem odnowionym, w dobrym stanie technicznym. Okazało się jednak, że stanowi on własność prywatną i nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrz a teren wokół pałacu jest ogrodzony. Zdjęcia mogliśmy wykonywać jedynie z daleka.

Pałac został wybudowany pod koniec XIX wieku (w latach 1870-72) przez rodzinę Schramek, którzy od 1797 roku byli właścicielami miejscowego, 300-hektarowego folwarku. Po wojnie mieściło się tu sanatorium. Jest to eklektyczny murowany pałac, dwuskrzydłowy, na planie zbliżonym do litery L, fasada 3-kondygnacyjna, elewacja ogrodowa 2-kondygnacyjna (ze względu na różnicę wysokości terenu, pałac zbudowano na skarpie), nakryte dachami dwuspadowymi. W narożniku pd. cylindryczna wieża, w centralnej części korpusu prostokątna wieża, w narożniku wsch. ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem i poprzedzony arkadowym podcieniem nad głównym wejściem. Elewacje podzielone jedynie wydatnymi gzymsami kordonowymi. Obiekt odnowiony, w dobrym stanie technicznym. Pałac stanowi własność prywatną. Nie ma możliwości zwiedzania wnętrz, teren wokół pałacu jest ogrodzony i niedostępny.





 Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2011