BRZÓZKI

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/brzozki.htmlBrzózki
wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Nowe Warpno. Miejscowość jest usytuowana na Równinie Polickiej nad Zalewem Szczecińskim w Puszczy Wkrzańskiej.

Pierwsza wzmianka o Brzózkach pochodzi z roku 1777. Od drugiej połowy XVIII w. był to majątek państwowy z kolonią mieszkalną. Pierwsi osadnicy pojawili się w Brzózkach w roku 1777. W 1782 r. zawarto umowę, zgodnie z którą połączono folwark kamery państwowej w Szczecinie i zakład przemysłowy radcy wojennego Augusta Friedricha Matthiasa na prawie dziedzicznego czynszu. Obecna zabudowa (zabudowa wiejska) wsi pochodzi w większości z końca XIX i początków XX wieku (domy murowane i ryglowe), jak również z czasów współczesnych.

W części Brzózek zwanej Trzebieradz, znajduje się pałacyk myśliwski z XIX wieku, zwany również "Pałacem Goeringa". Do pałacu przylega dostępny dla wszystkich park, który zachował się w pierwotnych granicach. Znajduje się w nim wiele chronionych drzew i krzewów, m.in. dąb kaukaski, świerk sitkajski i paproć długosz królewski. Zrujnowany pałac znajduje się teraz w rękach prywatnych i jest obecnie intensywnie odbudowywany. Z tego też powodu nie ma dostępu do niego. Jak się uda to zza ogrodzenia można go dostrzec. Obiekt został ufundowany przez cesarza Wilhelma II. Pierwotne przeznaczenie pałacu to sanatorium dla zasłużonych oficerów niemieckiej marynarki wojennej. Budowla zbudowana została w stylu historyzmu z elementami neoklasycystycznymi na planie prostokąta. Usytuowano ją w kierunku wschód-zachód z fasadą skierowaną na wody Zalewu Szczecińskiego. Jest to budynek siedmioosiowy, piętrowy z dwoma skrzydłami bocznymi. Wejście główne z reprezentacyjnymi schodami i gankiem z balkonem wsparte jest na sześciu modylionach (kolumnach). Część środkową wieńczą trójkątne tympaony z dekoracjami w polu. Lica ścian wykonane są z cegły klinkierowej z oknami o dekoracyjnym wykończeniu. Całkowita kubatura budynku wynosi 7150 m3, a powierzchnia 900 m2. Cały teren jest ogrodzony, a wejście stanowi kuta brama z dwoma symetrycznie ulokowanymi furtkami. Do pałacu prowadzi aleja wysadzana lipami. Obok pałacu znajdują się budynki towarzyszące: tzw. dworek czyli dawny budynek mieszkalny służby i ujeżdżalnia. Całości dopełniała stajnia i wozownia. Po przebudowie w roku 1968 budynki towarzyszące przeznaczono na stołówkę i zaplecze administracyjne. Pałac został wybudowany nad Zalewem Szczecińskim. W okresie kiedy tam byliśmy pałac był remontowany i był niedostępny do zwiedzania. Zdjęcia niestety robiliśmy jedynie z za ogrodzenia.





























Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015