wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń.
Wieś występuje w dokumentach co najmniej od roku 1386. Jednak nie jest znana dokładna data jej lokacji na prawie niemieckim. Wieś Kopassewo położona była w 1581 roku w powiecie kościańskim województwa poznańskiego. Przed 1714 własność Zakrzewskich, później siedziba rodowa Skórzewskich. W 1844 zakupione przez generała Dezyderego Chłapowskiego, bohatera wojen napoleońskich i powstania listopadowego dla swojego syna Kazimierza. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Kopaszewo należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej. Kopaszewo należało do okręgu krzywińskiego tego powiatu i stanowiło siedzibę majątku, którego właścicielem był wówczas (1846) gen. Dezydery Chłapowski. W skład majątku Kopaszewo wchodziły ponadto Kopaszewko oraz Rogaczewo Wielkie. Według spisu urzędowego z 1837 roku Kopaszewo liczyło 186 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 20 dymów (domostw). Kopaszewo pozostawało we władaniu Chłapowskich do roku 1939.
Pałac Chłapowskich - klasycystyczny pałac w Kopaszewie wybudował w latach 1800-01 Ludwik Drogosław Skórzewski. Jest to piętrowy budynek założony na planie prostokąta, z elewacją frontową zwieńczoną czterokolumnowym portykiem. Kryty dachem dwuspadowym z naczółkami.
Po lewej stronie pałacu stoi późnobarokowa kaplica wzniesiona w 1794 roku. W 1882 roku dobudowano przybudówkę z klatką schodową. Odbudowany po pożarze w 1892 roku z wyjątkiem drugiego piętra i przebudowany w latach 1921-23. Całość jest otoczona angielskim parkiem krajobrazowym. W 1844 roku majątek kupił generał Dezydery Chłapowski dla córki Zofii, a po jej samobójczej śmierci gospodarzył w majątku syn generała, Kazimierz. W rękach rodziny Chłapowskich wieś pozostawała do 1939 roku. W sierpniu 1831 roku, jako gość Skórzewskich przebywał w pałacu Adam Mickiewicz, a w 1868 roku była tu Helena Modrzejewska, żona Karola Chłapowskiego. Kopaszewo jest położone 12 km na południowy-wschód od Kościana przy drodze nr.308 do Jerki. Do pałacu należy zjechać w prawo z głównej drogi, do centrum wsi.
Późnobarokowa kaplica pw. NMP Śnieżnej z 1794 - przy kaplicy rozpoczyna się i kończy Kopaszewska Droga Krzyżowa (stacje I i XIV wmurowane są w ścianę kaplicy). Cała Droga liczy około 20 km. Prowadzi z kaplicy, przez Kopaszewo, dalej tzw. traktem turewskim przez Rogaczewo Wielkie do kościoła w Rąbiniu (stacja VI i VII) i z powrotem. Stacje rozmieszczone są po dwie w przydrożnych kapliczkach. Tablice płaskorzeźbione, odlane z żelaza, w stylu późnego klasycyzmu sprowadzone zostały z Francji. Drogę ufundował właściciel Kopaszewa Jan Koźmian po samobójczej śmierci żony, Zofii z Chłapowskich, córki generała Dezyderego Chłapowskiego. Poświęcenia dokonał 3 października 1855 roku proboszcz krzywiński ks. Franciszek Poniecki. Obecnie oryginalne tablice znajdują się w kaplicy w Kopaszewie, na stacjach umieszczono kopie.
Park pałacowy o pow. 11,75 ha urządzony na pocz. XIX w. i przekształcony w 1894 przez architekta ogrodów Augustyna Denizota zgodnie z panującą w drugiej połowie XIX wieku modą na naturalizm. W tym stanie zachowany jest do dnia dzisiejszego. Wśród drzewostanu odnaleźć można różne gatunki drzew: wiązy, świerki, lipy, jesiony kasztany, buki, dęby cis, topole, platany. Poza obrębem parku, na osi pałacu znajduje się najdłuższa w Europie aleja platanowa prowadząca do dawnego folwarku.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010