CZARNKÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/czarnkow.htmlCzarnków
miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gminy wiejskiej Czarnków.

Miasto położone jest nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej, na wzgórzach morenowych, dlatego teren wokół niego bywa nazywany Szwajcarią Czarnkowską. Znajduje się tu jedna z niewielu na nizinach skocznia narciarska "Pod grzybkiem".

Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z XII wieku (kronika Galla Anonima). W miejscu krzyżowania się dróg powstał gród, zbudowany na wyspie wśród rozlewisk Noteci, jako strażnica przy przeprawie przez rzekę. Gród zbudowany być może przez Mieszka I lub Bolesława Chrobrego t.j.w X lub XI w. Obok powstała później także otwarta osada targowa. Zapewne w końcu XIII w. Czarnków został nadany przez Władysława Łokietka możnemu rodowi Nałęczów , którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich. Nałęczowie na miejscu dawnego grodu lub w jego pobliżu wznieśli zamek, a w miejscu dawnej osady targowej nastąpiła lokacja miasta. Dzisiaj to malownicze miasteczko, jest rzeczywistym lokalnym "Centrum" gospodarczym, dla sąsiadujących gmin Czarnkowa, Lubasza oraz Wielenia.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyliśmy w Czarnkowie. Jest to przepiękne miasteczko. Wokół można napotkać zadbane stare domy, a nowe dostosowane są do starej zabudowy. Ryneczek - cudeńko!! przeuroczy!!! A pomysł z ławeczką Jana z Czarnkowa szczególnie przypadł nam do gustu. Brawo mieszkańcy :) i władze miasta! 

Czarnkowski rynek nosi nazwę Placu Wolności. Można go określić mianem miejsca z "klimatem". Określenie to jeszcze bardziej pasuje po przeprowadzonej w ostatnim okresie rewitalizacji. Obszerny plac otrzymał nową nawierzchnię, oświetlenie oraz infrastrukturę do odpoczynku. Całość uzupełnia ciekawa fontanna. Latem można usiąść w ogródku, zamówić lokalne piwo "Czarnkowskie" oraz podziwiać otaczające plac kościół, ratusz i ciekawe kamieniczki.
























Po północnej stronie placu wznosi się ratusz, siedziba Urzędu Miasta, budowla eklektyczna z ok. połowy XIX w. Na ścianie umieszczono tablicę pamięci mieszkańcom miasta poległym i pomordowanym w drugiej wojnie światowej.





Kościół parafialny, dawniej kolegiacki, pw. św. Marii Magdaleny jest najcenniejszym zabytkiem miasta. Początków jego szukać należy w I połowie XIII wieku. 










Na rynku w Czarnkowie stoi ławeczka kronikarza Janka z Czarnkowa herbu Nałęcz. Był on bardzo znanym w całej Polsce kronikarzem, podkanclerzem koronnym. Siedzi na swojej ławeczce mając przed sobą otwartą księgę rozłożoną na beczce. Na obu stronicach księgi widnieje napis: "Nad Notecią, w miejscu, gdzie wzgórza morenowe stromymi uskokami opadają do rzeki, położony jest Czarnków - stary gród piastowski. Kasztelania czarnkowska dekretem królewskim otrzymuje prawa miejskie i szereg z tym związanych przywilejów". Projektantem rzeźby, odlanej z mosiądzu i ważącej około 400 kg, jest artysta rzeźbiarz Andrzej Moskaluk z Gorzowa Wielkopolskiego. Warto też podkreślić, iż w beczce znajduje się kran, z którego można pobierać wodę zdatną do picia. 

Na Placu Wolności (obecnym rynku) w 2004 r. odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim oraz księżom katolickim zamordowanym i zamęczonym przez okupantów hitlerowskich. Poza okolicznościową tablicą umieszczono na nim symboliczne koło, w którym szprychami są postacie ludzkie, a piastą godło Polski.

Czarnków słynie również z browaru. Niestety budynku browaru nie udało nam się sfotografować ale za to spróbowaliśmy jego wyrobów.


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010