miasto w województwie śląskim, siedziba władz powiatu cieszyńskiego.
Miasto leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą, jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego. Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Podanie głosi, że założyli go w 810 roku trzej bracia, Bolko, Leszko i Cieszko (Bolek, Lešek a Těšek), synowie czeskiego księcia Lecha, który zginął w walce z wojskami cesarza Karola Wielkiego w 805 roku, najpewniej przy oblężeniu Canburga, siedzibie rodowej księcia Lecha, w dolinie dolnej Ohrzy[14]. Według legendy trzej bracia, po długiej wędrówce spotkali się tutaj u źródła, nazwanego później Studnią Trzech Braci, i ciesząc się tym faktem założyli gród Cieszyn. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII w. było ono centrum księstwa cieszyńskiego istniejącego formalnie do 1918 r.i rządzonego w swej historii przez dwie dynastie: Piastów oraz Habsburgów – stając się w epoce nowożytnej jednym z najważniejszych miast Śląska. W dobie XIX-wiecznego uprzemysłowienia Cieszyn zaczął być gospodarczo prześcigany przez takie ośrodki jak Bielsko czy Morawska Ostrawa, pozostając jednak ważnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Podział miasta dokonał się w lipcu 1920 r. i był wynikiem dwuletniego sporu terytorialnego między powstałymi na gruzach monarchii austro-węgierskiej Polską i Czechosłowacją. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi. W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej.
W rzeczywistości zalążkiem dzisiejszego miasta jest Góra Zamkowa, gdzie najstarsze ślady osadnictwa sięgają VI-V w. p.n.e. W XI wiek zbudowano tu romańską rotundę pełniącą funkcję kaplicy, która przetrwała do dziś i jest jednym z najważniejszych zabytków na Śląsku i w Polsce (jej podobizna zdobi m.in. rewers banknotu 20-złotowego oraz dwuzłotowej monety z kolekcjonerskiej serii Historyczne miasta w Polsce).
Wzgórze zamkowe widziane od strony miasta
Rynek w obecnym miejscu powstał w końcu XV w. Mieściły się przy nim najważniejsze obiekty komunalne m.in. ratusz oraz kamienice najbogatszych mieszczan z podcieniami, wzniesione w XVI w. w stylu renesansowym. Najstarsze fragmenty zachowały się jedynie na poziomie piwnic i parteru. Przyrynkowe kamienice otrzymały obecny wygląd w większości w XIX i na pocz. XX w. Jeszcze na początku XX w. rynek spełniał funkcje handlowe. W skład zabudowania rynku m.in wchodzą kamienice, ratusz, Dom Polski, budynek poczty, Kamienica Konczakowskich, hotel "Pod brunatnym jeleniem".
Kościół św. Marii Magdaleny – najstarszy istniejący w Cieszynie kościół katolicki, tzw. kościół farny.Świątynia wybudowana została w XIII wieku (ok. 1263 roku) jako budowla romańska z fundacji żony księcia opolsko-raciborskiego Władysława Opolskiego – Eufemii.
Kościół św. Trójcy
Klasztor Elżbietanek
Teatr im. Adama Mickiewicza
Rzeka Olza rzeka graniczna
Widoki z wieży zamkowej na obie części Cieszyna (polską i czeską).
Pozostałe zdjęcia zrobione podczas spaceru ulicami Cieszyna
"Pizzeria Wenecja"
Przeurocze miasto, w którym nie można się nudzić. Polecamy odwiedzenie "Pizzerii Wenecja", przepyszną pizzę tam zjedliśmy. http://wenecja.jur-gast.pl/index.php
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2007, październik 2017