MANIÓW MAŁY

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/maniow-may.htmlManiów Mały
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Mietków.

Miejscowość po raz pierwszy pojawia się w źródłach z 1318 r., pod nazwą Parvum Manow. W szesnastym wieku właścicielami wioski były rodziny von Reichau i von Schindel. W 1660 r. Maniów Mały został połączony z osadą Berghof. Obydwie miejscowości należały w tym czasie do Jerzego von Hegewaldt (zm. 1660 r.). Następnie majątek był własnością spadkobierców Jerzego von Hegewaldt. W 1733 r. dobra należały już do Jerzego von Poser. Kolejnym właścicielem był baron Ezettritz, znany z dokumentów z 1785 r. Od 1801 r. majątek posiadała rodzina von Schweinitz.

Pałac - został zbudowany w stylu barokowym około połowy XVIII w. W drugiej połowie dziewiętnastego stulecia przeszedł gruntowną przebudowę: dobudowano piętro, wieżę, zmieniono podziały elewacji i nadano im cechy klasycystyczne. Rezydencja została zniszczona w końcowej fazie drugiej wojny światowej, w 1945 r. Po wojnie nigdy nie podjęto próby jej odbudowy. 
Budynek klasycystyczny, dwupiętrowy, murowany, z elewacją frontową zwieńczoną zwalonym obecnie tympanonem nad płaskim ryzalitem podzielonym pilastrami. Układ wnętrz jest trzytraktowy. Zachowały się fragmenty sali na parterze z dekoracją stiukową. Barokowy kolumnowy portal wejściowy pochodzi z 1750 roku. - Pałac ulega coraz większemu zniszczeniu, np. zawalił się jego dach. Niezabezpieczona ruina powoli się rozpada. Przed frontem pałacu znajduje się dziedziniec gospodarczy. W pobliżu dawna oficyna i spichlerz z 1746 r. Na północ od rezydencji rozciąga się niewielki, zaniedbany park krajobrazowy. Dominuje w nim drzewostan liściasty, z pojedynczymi egzemplarzami starodrzewu: dębów szypułkowych, platanów klonolistnych, lip drobnolistnych i klonów zwyczajnych.

























































Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015