wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.
Mysłakowice położone są w południowo-zachodniej Polsce, województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim ziemskim. Z geograficznego punktu widzenia leżą u stóp Karkonoszy (najwyższe pasmo Sudetów), w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w tzw. Obniżeniu Mysłakowic. Przez miejscowość przepływa rzeka Łomnica oraz jej dopływy Jedlica i Głębocka Struga. W roku 1945 wieś została włączona do Polski i przyjęła obecną nazwę. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W miejscowości obchodzone były Dni Tyrolskie nawiązujące do kultury osadników. Mysłakowice są największą wsią w Kotlinie Jeleniogórskiej i jedną z największych na Dolnym Śląsku i w Polsce. Jest dużą uprzemysłowioną osadą o nieokreślonym układzie przestrzennym i zabudowie w typie wiejskim i osiedlowym. Wynika to z faktu że Mysłakowice powstały z połączenia kilku osad o różnej przeszłości: właściwych Mysłakowic, które były starą wsią, kolonii Zillertal - osady emigrantów religijnych z Tyrolu, założonej w roku 1838 oraz folwarków i mniejszych wsi, włączanych kolejno w ich obręb. Wieś leży we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, noszącej nazwę Obniżenia Mysłakowic, pomiędzy Wzgórzami Łomnickimi na zachodzie a wliczanymi w obręb Rudaw Janowickich, wzgórzami karpnickimi i Mrowcem na wschodzie. Zabudowania Mysłakowic ciągną się wzdłuż rzeki Łomnicy, zajmują też teren pomiędzy nią a płynącą równolegle na wschód Jedlicą. Na północy graniczy bezpośrednio z domami Łomnicy, a na południe i południowy-wschód z osiedlami Kostrzycy. Mysłakowice ciągną się około 3,5 km, na wysokości 370-395 m. Znajdują się w rozległej, prawie płaskiej dolinie, zbudowanej z młodopaleozoicznych granitów porfirowatych, pokrytych osadami czwartorzędowymi. Przez wieś prowadzi szosa krajowa nr 367 z Jeleniej góry do Kamiennej Góry przez Kowary, do której dochodzi na północnym skraju szosa z Łomnicy do Miłkowa. Od zachodu całą miejscowość omija obwodnica z Jeleniej Góry do Karpacza.
Kościół ewangelicki, obecnie świątynia rzymsko-katolicka parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z lat 1836-1840; jego otwarcie nastąpiło z opóźnieniem spowodowanym katastrofą budowlaną - 8 czerwca 1838 o godz. 6.30 zawaliła się wieża, co spowodowało ofiary śmiertelne i wszczęcie postępowania wyjaśniającego na osobisty rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV, który przybył na miejsce katastrofy. Najcenniejszym elementem, a zarazem ciekawostką tej świątyni są trzony kolumn wspierające daszek nad wejściem do kościoła. Pochodzą one z wykopalisk w Pompejach i są darem króla Neapolu.
Pałac - kilkakrotnie zmieniał właścicieli i do XIX wieku zasadniczo bez dłuższych przerw był w stanie przebudowy. Początkowo, na miejscu obecnego pałacu, stał renesansowy dwór z XVI wieku, o którego wyglądzie niewiele wiadomo. W XIX wieku nowy właściciel wsi i dworu, zażyczył sobie przebudowy w stylu klasycystycznym, a kolejny delikatnie go odrestaurował, przebudował istniejący już park, dobudował kościół ewangelicki i sprowadził tyrolskich osadników, nadając Mysłakowicom niespotykany dotąd w Karkonoszach charakter. W rękach kolejnego właściciela pałac staje się przedstawicielem stylu neogotyckiego, którego pozostałości można zaobserwować na istniejącej fasadzie. Niestety budynek nie zachował dawnego charakteru wnętrz. Przeszedł na własność gminy mysłakowickiej, w związku z czym pełni funkcję szkoły podstawowej i można go jedynie podziwiać z zewnątrz. Zachowały się jeszcze zabudowania folwarczne – dwa spichlerze i dawny browar, oprócz tego w parku można podziwiać dawne opactwo będące grobowcem jednego z właścicieli dworu, skałkę ze sztuczną grotą, sztuczne ruiny zamku oraz Dom Ogrodnika.
Jest to kamienny pomnik postawiony przez emigrantów z Tyrolu austriackiego, swemu opiekunowi i przewodnikowi z Tyrolu- Johannesowi Fleidlowi, w 50-rocznię jego śmierci. Fleidl był jednym z przywódców ruchu protestanckiego w latach 30-tych na terenie Tyrolu austriackiego.Dzięki jego zdolnościom krasomówczym i dyplomatycznym król pruski Fryderk Wilhelm III wyraził zgodę na osiedlenie się Tyrolczyków na terenie Śląska. Po przybyciu i osiedleniu się w Mysłakowicach, Fleidla nadal reprezentował interesy rodaków w nowej ojczyźnie. Zmarł w 1853 r. i został pochowany na cmentarzu mysłakowckim. Pomnik poświęcony pamięci Fleidla stał początkowo na cmentarzu w Mysłakowicach, a po wojnie gdy uległ poważnemu zniszczeniu ewangelicy przewieźli go na cmentarz przy Kościele Wang w Karpaczu. W 1990 r. Gmina Mysłakowice zwróciła się do Miasta Karpacz o zwrot pomnika, który po renowacji przez lokalnego artystę rzeźbiarza stanął przed pałacem w Mysłakowicach. Powtórne odsłonięcie pomnika w maju 1994 r. odbyło się bardzo uroczyście, z udziałem zaproszonych potomków dawnych osadników z Tyrolu. Centralną cześć tego ponad dwumetrowego pomnika zajmuje płaskorzeźba przedstawiająca głowę Fleidla w charakterystycznym tyrolskim kapeluszu. W dolnej części wyryte są słowa hymnu ewangelickiego, które w tłumaczeniu na język polski brzmią: „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Na tylnej ścianie pomnika znajduje się napis w języku niemieckim „Zur Erinerung an die Einwanderung der Zillerthal am 23 September 1837 gewidment von den Landsleuten ihrem Fuhrer Johann Fleidl“
Kamienny krzyż pokutny znajduje się przy bramie wejściowej na terenie pałacu – szkoły. Został on przeniesiony w 2000 r. z Czerwonego Dworka za zgodą konserwatora zabytków. Krzyż wykonany jest z piaskowca, a na jego trzonie widać ryt topora zwróconego w lewą stronę.Ma on bardzo ciekawą przeszłość. W latach 1907/08 zaginął. Odnaleziono go dopiero po 12 latach i wtedy okazało się że on zapadł się w podmokłym gruncie. W 1947 r. ktoś go wykopał i porzucił w krzakach, dopiero studenci którzy byli tu na wakacjach postawili go w miejsce pierwotne.
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011