wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Marcinowice.
Wieś Gruszów (Birkholz) powstała prawdopodobnie w latach 1241 - 1350 w okresie wielkiej kolonizacji Śląska. Najstarsze źródłowe informacje o wsi Gruszów pochodzą z 1369 roku.
Polecamy to wspaniałe miejsce, pełne ciszy i spokoju. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pięknych wnętrz, które zostały pieczołowicie odrestaurowane z niezwykłym smakiem i dbałością o szczegóły. Spotkacie tam bardzo sympatyczną i przemiłą panią Kingę Zabokrzycką, właścicielkę pałacu Gruszów, której dziękujemy za poświęcenie nam swojego czasu i pokazanie nam gustownie urządzonych wnętrz swojej rezydencji.
Pierwszym znanym właścicielem pałacu był Petsche von Reichenbach, który pozostawił majątek jako oprawę wdowią swej małżonce Katarzynie. Pod koniec XIV wieku wieś należała do Janka von Chotyenicza, który w 1393 r. odsprzedał ją mieszczanom świdnickim Nickelowi i Franzkowi Tscheche. Kolejnych właścicieli wsi znamy dzięki przekazowi Zimmermanna. W 1550 roku właścicielem Gruszowa był rycerz Christoph von Temericz, do którego należały również Stefanowice (Stäubchen). Następnymi właścicielami byli: w 1576 roku Ernst von Zedlitz z Wilkowa, w 1594 roku George von Seidlitz, w 1619 roku Hans von Schindel, a po nim George Christoph von Taubadel.
Wojna 30-letnia przyniosła również zniszczenie Gruszowa. „Gruszów całkowicie zniszczony” głosi wzmianka z 1641 roku, jednak już wówczas 4 domy zostały odbudowane. W 1652 roku podniosło się ze zgliszcz kolejnych 5 domostw. Pod koniec XVII wieku Gruszów należał do Hansa Ernsta von Schweinichen, do którego należały jeszcze Świny (Schweinhaus), Wiśniowa (Roth-Kirschdorf) i Ligota (Ellguth). Kolejnymi znanymi właścicielami wsi byli: w 1707 roku Bernhard von Czettriz z Boleścina (Pilzen), w 1733 roku Sophie Magdalena von Bredow, z domu von Sommerfeld, w 1779 roku Charlotte Sophie von Hohendorf a od 1785 roku pani Johanne Magdalene Sophie von Stryk. Wieś liczyła wtedy jeden folwark, 15 gospodarstw zagrodników, 3 chałupników, 139 mieszkańców. 06 grudnia 1825 roku posiadłość Gruszowa odziedziczyła po matce Beate Johanne Caroline von Dresky z domu von Buddenbrock. Rodzina von Dresky gospodarowała majątkiem aż do końca II wojny światowej i to za ich czasów wzniesiono obecny pałac. Pałac Gruszów to budynek założony na rzucie prostokąta, murowany i tynkowany, podpiwniczony i dwutraktowy. Posiada dwie kondygnacje oddzielone profilowanym gzymsem międzykondygnacyjnym, płaski gzyms wieńczący i mansardowy dach z lukarnami. Wejście do pałacu usytuowane od strony parku stanowi okazały portyk wsparty na czterech kolumnach doryckich dźwigających taras. Całość budynku utrzymana jest w jednolitym charakterze nadanym mu podczas prac w końcu XIX wieku. Prawdopodobna data powstania obiektu oscyluje około roku 1830. Nie wyklucza się jednak, że powstał on na miejscu starszego historycznie założenia.
Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016