GRUDYNIA WIELKA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/grudynia-wielka.htmlGrudynia Wielka
wieś w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Pawłowiczki.

Grudynia Wielka istniała na początku XIII wieku. W dokumencie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca znajduje się wzmianka, że 25 maja 1223 r. wioska Grudynia została przekazana w posiadanie sióstr norbertanek z Rybnika. W 1416 roku występuje nazwa Magna Grudina, a w 1532 Grosz Grudny. W 1783 roku właścicielem majątku w Grudyni Wielkiej była rodzina von Görz. W 1802 r. majątek został nabyty przez hrabinę Knobelsdorff. W 1811 r. majątek sprzedano radcy Trusnowi, a w 1850 r. nabył go Józef Neumann z żoną Emilią. Potem został przekazany ich córce, która wyszła za mąż za barona von Reibnitz. W latach 1859–1870 został wybudowany pałac. Majątek pozostał w rękach rodziny von Reibnitz do roku 1939. W latach 90. XX w. mieściło się w nim przedszkole. Pałac został odrestaurowany i przerobiony na hotel z restauracją.

Po pałacu oprowadziła nas jego właścicielka, opowiadając o jego remoncie i doprowadzeniu go do dzisiejszego stanu. A jest czym się chwalić bo pałac dziś zachwyca swym wyglądem. Obecnie po wyremontowaniu w pałacu mieści się hotel z restauracją. Uroczyste oddanie Pałacu Grudynia Wielka do użytku nastąpiło 01.04.2013 roku. Obiekt oferuje klasycznie urządzone pokoje z bezpłatnym WiFi oraz SPA. W każdym pokoju znajduje się łazienka z prysznicem. Ściany pokoi zostały ozdobione stylowymi tapetami. W ogrodzie obiektu goście mogą korzystać ze sprzętu do grillowania. W restauracji codziennie serwowane jest śniadanie. Lokal ten specjalizuje się w daniach kuchni regionalnej. SPA obejmuje saunę i wannę z hydromasażem. Dostępne są tu również masaże i kąpiele, na przykład w mleku, piwie lub solance. Ponadto do bezpłatnej dyspozycji Gości jest niewielka siłownia. Serdecznie dziękujemy za miłą wizytę w pałacu i oprowadzenie nas po nim.

Pałac o cechach neogotyckich wzniesiony w latach 1858–59 przez rodzinę von Reibnitz. Budynek usytuowany jest na wzniesieniu górującym nad resztą miejscowości i folwarkiem. Reibnitz (również Rybnitz) to nazwisko noszone przez stary śląski ród szlachecki. Pierwsza wzmianka o tym rodzie pojawiła się w 1288 roku. Pałac w Grudyni Wielkiej był w ich posiadaniu do 1945 roku, kiedy to został upaństwowiony i przekazany miejscowemu PGR. W pałacu znajdowała się dyrekcja Klucza Państwowych Gospodarstw Rolnych obejmującego majątki: Grudynia Wielka, Grudynia Mała, Jakubowice i Milice. W 1972 roku z połączenia tych czterech gospodarstw utworzono Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze. Był to największy w Polsce kompleks sadowniczy, którego powierzchnia wynosiła około 1000 ha.










































































Kościół parafialny jest pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - pierwsze wzmianki o kościele parafialnym w Grudyni Wielkiej spotykamy w rejestrach dziesięcin z roku 1335 i 1447. Kolejna wzmianka znajduje się w dokumentach z 1576 r., a akta wizytacyjne diecezji wrocławskiej z 1679 r. mówią, że w Grudyni Wielkiej znajduje się drewniany kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w 1567r. Kościół miał długość 23 łokci i szerokość 13 łokci. Parafię tworzyli wówczas mieszkańcy Grudyni Wielkiej i Grudyni Małej. Obecny kościół parafialny (trzeci z kolei) wybudowano, na fundamentach poprzedniego, w latach 1895 – 96 w stylu neogotyckim. Budowniczym kościoła był proboszcz Juliusz Muhlsteff. Poświęcenia dokonał w 1896 r. dziekan dekanatu gościęcińskiego ks. radca Rudolf Banner z Walc. W 1964 r. kościół otrzymał trzy nowe spiżowe dzwony, które konsekrował opolski biskup pomocniczy Henryk Grzondziel.

Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2014