MOSZNA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/moszna.htmlMoszna
wieś położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.

Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku inne źródła mówią, że nazwa wsi pochodzi od słowa moszna - w topografii oznaczającego dolinę. Moszna położona jest w rozwidleniu lewych dopływów Odry, na dawnym szlaku komunikacyjnym z Prudnika do Krapkowic około 30 km od Opola. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje wieś pod obecnie stosowaną, polską nazwą Moszna, a także niemiecką Moschen we fragmencie: "Moschen (polnisch Moszna)". W 1679 właścicielem wsi była rodzina von Skallów. Około 1723 r. przeszła ona w ręce Wilhelma von Reisewitza. W 1771 r. kolejnym jej właścicielem został Heinrich Leopold von Seherr-Toß. W 1853 r. Moszną sprzedano Heinrichowi von Erdmansdorfowi, a w 1866 r. nabył ją Hubert von Tiele-Winckler. W 1948 r. w Mosznej powstała stadnina koni, na bazie stada ze zlikwidowanej stadniny w Dłoniach koło Rawicza. Prowadzi ona od początku hodowlę koni pełnej krwi angielskiej, a od 1961 r. również koni szlachetnej półkrwi.

Pałac w Mosznej to najczęściej odwiedzany przez nas pałac dlatego ilość zamieszczonych tu zdjęć może kogoś zaskoczyć ale przyznajcie, czy ten pałac nie zasługuje na takie sesje fotograficzne w rożnych porach roku???
... i czy macie to samo uczucie, że można go fotografować bez końca? :) :) :)

Kościół filialny Niepokalanego Serca Maryi - Obok posiadłości ziemskiej powstała wieś licząca dziś ponad 300 mieszkańców. Przez długi czas swego istnienia w Mosznie nie było kościoła, a wierni musieli udawać się do Łącznika, który jest siedzibą ich parafii. Wieloletnie starania o budowę kościoła zakończyły się sukcesem w 1983 r. W roku tym rozpoczęto inwestycję według projektu architektów Zbigniewa Trzosa i Alojzego Wocko. Budowa zakończyła się konsekracją w 1999 r. Kościół posiada nowoczesną bryłę, która wpisała się w krajobraz Mosznej. Uwagę zwraca wysoka wieża - dzwonnica z zegarem i krzyżem w szczycie. 


Zabytkowa stacja pomp (XIX/XX w.) - zmierzając w kierunku pałacu od parkingu znajdującego się przy ulicy Wiejskiej przechodzimy ulicą Zamkową. Po jej prawej stronie napotkamy murowano-ryglowy budynek z napisem nad wejściem „Azalia”. Obiekt ten powstał w czasach rozbudowy rezydencji na przełomie XIX/XX wieku i mieścił w sobie stację pomp zasilającą w wodę pałacowe obiekty. Dawna stacja pomp jest zarejestrowanym zabytkiem od 6.03.1991 r.


Pałac - zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. W związku z budową nowego budynku szpitalnego, działalność medyczna od kwietnia 2013 roku zostaje przeniesiona do sąsiadującego obiektu. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania; w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park (m.in. trzystuletnie okazy dębów). Budowla powstała w połowie wieku XVII. Część środkowa zastąpiła dawny pałac barokowy, który w roku 1896 spłonął i został odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912-1914 dobudowano, skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów. W roku 1911 oraz 1912 gościem podczas urządzanych polowań przez Franza hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele Winckler opuściła pałac wiosną 1945. Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń. W roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej. W tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego oraz wywieziono większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb. W obiekcie odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka kompozytorów polskich i niemieckich, w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się tu również plenery malarskie. W ogrodzie pałacowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które H. Barthel w 1929 roku utożsamił z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. Po drugiej wojnie światowej podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady. Początkowo członkowie rodu Tiele-Wincklerów mieli być chowani w krypcie pod pałacową kaplicą. Z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć, podjęto decyzję o przeniesieniu miejsca rodowych pochówków na mieszczący się w pałacowym parku cmentarz. Jest on udostępniony zwiedzającym. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. To dzięki nim zamek określany jest często jako „polski Disneyland”. Powierzchnia pałacu wynosi 7 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³. W 1978 roku kręcono tu film "Test pilota Pirxa", a w 1985 "Lubię nietoperze".











PAŁAC I PARK WIOSNĄ





















































































































































PAŁAC I PARK LATEM


































































 




































 


PAŁAC I PARK JESIENIĄ





































































































































PAŁAC I PARK ZIMĄ





















































































Przypałacowa fontanna w różnych porach roku.




































Zamek Moszna jest udostępniony do zwiedzania wszystkim zainteresowanym. Możemy w nim zwiedzić między innymi: salę pod pawiem, bibliotekę, salę balową, gabinet hrabiego, kaplicę zamkową, jadalnię, kawiarnię, dwie wieże zamkowe, podziemne korytarze oraz kryptę. 





























































































































































































Do zamku w Mosznej przylega szklana oranżeria. Przeszła ona gruntowny remont w 2008 r. Można w niej zobaczyć bananowce (Musa) – wytwarzające olbrzymie liście (nawet 2 – 3 m długości) oraz okazałe cibory papirusowe (Cyperus papyrus), potocznie zwane papirusami, a także kolekcję palm i innych roślin egzotycznych.
































Stadnina koni - ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny, mieszczący się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym nieopodal pałacu w Mosznej. Stadnina jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Koni oraz Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej. Hodowla koni w Mosznej rozpoczęła się w 1948 roku. Z inicjatywy płk. Skolimowskiego, do zabytkowych zabudowań majątku hrabiego von Tiele-Winckler – przedwojennego właściciela pałacu w Mosznej, zostały przeniesione pierwsze 25 klaczy rasy pełnej krwi angielskiej z wielkopolskich i lubelskich prywatnych majątków (rozparcelowanych w wyniku reformy rolnej), a także z gospodarstwa w Dłoni koło Rawicza, gdzie zebrano konie rewindykowane po II wojnie z Niemiec. Konie umieszczono w pochodzących z 1910 roku doskonale zachowanych zabudowaniach, po niewielkiej adaptacji na potrzeby hodowli. Przez dłuższy czas działała jako Państwowe Gospodarstwo Rolne pn. Stadnina Koni Moszna. W 1994 po przekształceniu jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Moszna. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku została przekształcona w spółkę z o.o. z jednoosobowym udziałem Skarbu Państwa (w osobie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa), a następnie w lutym 2001 roku Spółka została sprywatyzowana zachowując nazwę Stadnina Koni Moszna sp. z o.o.

















Jezioro Kałużnik leżące ok. 300 metrów od pałacu.









Pozostałe zdjęcia zrobione w Mosznej.














Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2009; maj 2010; październik 2012; wrzesień 2015; styczeń 2017