CHRZANÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/chrzanow.htmlChrzanów
miasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba władz powiatu chrzanowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów.

Chrzanów to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu chrzanowskiego. Geograficznie położone jest nad rzeką Chechło (dopływ Wisły), na pograniczu Wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsze wzmianki o kasztelanii chrzanowskiej sięgają XIII wieku. Prawa miejskie Chrzanów uzyskał w XIV wieku (niektóre źródła encyklopedyczne podają rok 1393). Dokument z 1500 r., sporządzony przez Piotra Ligęzę, ówczesnego właściciela miasta, potwierdza lokację (wcześniejszą) na prawie niemieckim. Piotr nie tylko zadbał o uregulowanie statusu prawnego miasta, ale i troszczył się o rozwój handlu, któremu sprzyjał układ szlaków komunikacyjnych. Droga z Krakowa rozgałęziała się w Chrzanowie w kierunku zachodnim (tędy na Oświęcim i do Czech) oraz północno-zachodnim – na Wrocław. Oprócz cosobotniego targu, raz w roku, na Św. Mikołaja – patrona miejscowej fary, odbywał się ośmiodniowy jarmark. Od 1581 r. miasto mogło urządzać dodatkowe cztery jarmarki. Ówczesny Chrzanów specjalizował się w handlu bydłem. Znaczony wojnami wiek XVII odcisnął swoje piętno na Chrzanowie. Choć położony poza zasięgiem głównych działań wojennych, odczuł dotkliwie ogólną dekoniunkturę. Reszty dopełniły epidemie i pożary, które strawiły znaczną część drewnianej zabudowy, łącznie z ratuszem. W latach 1809-1815 Chrzanów należał do Księstwa Warszawskiego (do którego nawiązuje herb miasta), a po kongresie wiedeńskim stał się częścią Rzeczypospolitej Krakowskiej. W 20-leciu międzywojennym miasto znajdowało się w województwie krakowskim. Podczas okupacji niemieckiej Chrzanów wraz z położonym na zachód Górnym Śląskiem wcielono do III Rzeszy (pod zmienioną nazwą Krenau). W powojennej Polsce Chrzanów stał się siedzibą należącego do województwa krakowskiego powiatu, obejmującego także miasta Jaworzno, Trzebinia, Krzeszowice, Chełmek oraz okoliczne obszary wiejskie. Obecnie Chrzanów jest gminą miejsko-wiejską.

Do szczególnie interesujących zabytków Chrzanowa należą między innymi kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja.


Znajdujący się w rynku zespół kamienic pochodzi w większości z XIXwieku. Rynek w ostatnim czasie znacznie zmodernizowano. Większość kamienic odremontowano, odnowiono elewacje, zmieniono też płytę rynku. Chyba najciekawszą z nich jest zbudowana w l. 1905-1907 dwupiętrowa kamienica secesyjna oznaczona numerem 13 (uprzednio nr 22). Posiada ona fasadę z glazurowanej cegły z bogatą dekoracją plastyczną zawierającą m. in. ornamenty w kształcie stylizowanych liści kasztanowca. Projekt kamienicy wyszedł prawdopodobnie z pracowni katowickiego architekta Józefa Kutza. Kamienica posiadała jeszcze dwa balkony, które jednak usunięto w 1965 r. Budynek należał do Jakuba Braunera (właściciela cegielni w Kościelcu), którego inicjały nadal widnieją w kartuszu nad drzwiami balkonowymi drugiego piętra. Po nim właścicielem się Szymon Sternfeld.






















Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016