wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Świdnica.
Do roku 1945 wieś położona była w powiecie zielonogórskim, prowincji dolnośląskiej, w Rzeszy niemieckiej. Parafia ewangelicka w miejscu, należała do staropruskiego związku ewangelickiego dekanatu zielonogórskiego, w diecezji opolskiej. W dniu 9 września 1945 wieś została zasiedlona przez Polaków z Małopolski Wschodniej (obecnie Ukraina), którzy w sierpniu 1945 musieli opuścić rodzinną wieś Rychcice w pow. drohobyckim. We wsi znajduje się Lubuskie Muzeum Wojskowe z kolekcją ciężkiego sprzętu wojskowego oraz kolekcją lotniczą.
Na wizytę w tutejszym muzeum warto zarezerwować sobie kilka godzin, my spędziliśmy ponad cztery. Byliśmy pod wielkim wrażeniem obejrzanych w nim eksponatów. Nigdy wcześniej nie byliśmy w tego typu miejscu. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie a czas przeznaczony na zwiedzanie Lubuskiego Muzeum Wojskowego nie będzie czasem straconym.
Usytuowany w centrum wsi Drzonów pałac został zbudowany w ciągu pierwszego dwudziestolecia XIX w. (budowę ukończono w 1816 r.) dla rodziny von Misitschek. W roku 1853 posiadłość nabył Leonard von Klinckowström. Klasycystyczny pałac wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny z dwuspadowym dachem. Elewacja ogrodowa (niegdyś frontowa) dziewięcioosiowa, w części czterech środkowych osi podkreślona pseudoryzalitem zamkniętym trójkątnym naczółkiem. W parterze na odcinku ryzalitu wejście do budynku poprzedzone tarasem i prowadzącymi do niego schodami lustrzanymi. Do elewacji frontowej (południowej) w jej części środkowej, dostawiono pięcioboczny, przykryty dachem płaskim, ryzalit z wejściem głównym do budynku w przyziemiu. Od strony elewacji wschodniej (bocznej) znajduje się dobudówka z trójbocznym ryzalitem, przykryta dachem płaskim, a od strony zachodniej w elewacji umieszczony wykusz, zwieńczony balkonem z tralkową balustradą. Detal architektoniczny elewacji to opaski otworów okiennych, cokół, gzyms międzykondygnacyjny oraz koronujący, tworzące podział horyzontalny zaś podział pionowy tworzą lizeny i pilastry. Park - pozostałość po okazałym ogrodzie krajobrazowym ze stawem założonym na początku XIX w.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015