BRUNÓW

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/brunow.html
Brunów
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski, nad Bobrem.

Brunów to niegdyś folwarczna wieś położona nad Bobrem u podnóża Wzniesień Płakowickich. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1351 r., choć jej początki sięgają XII wieku. W pierwszej połowie XVIII w. wieś stanowiła własność hrabiego Bernharda von Schmettau, który na miejscu dawnego dworu rozpoczął wznoszenie dwukondygnacyjnego pałacu. W 1750 r. sprzedał on majątek okręgowemu komisarzowi powiatu lwóweckiego Philippowi Hermannowi von Sonnenburgowi. Ten w 1786 r. sprzedał majątek baronowi von Hochberg z Plagwitz (Płakowic). Kolejnymi posiadaczami było małżeństwo von Schweinitz. Wieś malowniczo ulokowała się nieopodal pięknych lasów i jezior dokąd prowadzą liczne trasy rowerowe. Cicha i spokojna wieś Brunów, położona jest z dala od zgiełku ulic, hałasu miast i pośpiechu dnia codziennego. Tutaj czas płynie inaczej.

Pałac w Brunowie – wybudowany w 1750 roku w stylu barokowym z elementami neobarokowymi i klasycystycznymi. Pierwsza wzmianka o istnieniu w Brunowie dworu pochodzi z XV wieku. Była to wówczas budowla obronna w formie wieży rycerskiej. Dwór w tym czasie należał do śląskiego rodu Zedlitz i pozostawał do 1740 roku. Wówczas to właścicielem został Bernard von Schmettau. W tym czasie stary dwór został przebudowany w dwupiętrowy pałac w stylu barokowym. Bernard von Schmettau założył również folwark oraz wybudował dwór dla zarządcy majątku. Od 1750 roku do 1786 roku pałac był własnością barona Filipa Hermanna von Sonnenburg. W 1787 roku został sprzedany Krzysztofowi i Erneście von Schweinitz. W trzy tygodnie później pałac wraz z zabudowaniami został zniszczony przez pożar. Schweinitzowie rozpoczęli odbudowę swojej posiadłości w stylu neobarokowym, która zakończyła się w 1789 roku. Kolejną właścicielką pałacu była Senden von Schwienitz, a od 1838 roku rodzina Cottenetów. Pałac był własnością rodu do 1945 roku. Przez ten czas pałac został rozbudowany. Powstały wówczas stajnia z powozownią, park z kaplicą rodzinną, fontanna, kordegarda czy młyn wodny. Na ścianie szczytowej stajni umieszczono herb rodziny Cottenet. W latach 1900-1901 pałac ponownie przebudowano tym razem w stylu klasycystycznym, powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą. Pałac został pokryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Wnętrze pałacu przebudowano w dwu- i trzytraktowe, a miejscami użyto secesyjnej dekoracji. W 1933 roku rezydencja została przejęta na szkołę sportową Hitlerjugend, a następnie stała się własnością nazistów. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z zabudowaniami został ogołocony z wyposażenia i częściowo zniszczony. Po przejęciu go przez Skarb Państwa i zabezpieczeniu w budynku został otwarty ośrodek kolonijny Rejonu Dróg Publicznych. Obecnie pałac został odrestaurowany i mieści się w nim restauracja i hotel Pałac Brunów. Pałac otacza piękny zabytkowy park w stylu angielskim z II połowy XVIII  wieku.
















































































We wnętrzach pałacu mieści się obecnie restauracja i hotel Pałac Brunów, który polecamy wszystkim tym, którzy chcieli by poczuć odrobinę luksusu, skosztować błogiego spokoju oraz wypocząć w pełni tego słowa znaczeniu. Osoby pracujące w Pałacu to młodzi, bardzo uprzejmi pełni pozytywnej energii ludzie. Cały zespół pracowników podchodzi z pełnym zaangażowaniem do swojej pracy. Ich celem jest nie tylko sprawna obsługa gości, ale również sprawienie by czuli się oni tam wyjątkowo.























































Więcej zdjęć pałacu na stronie: http://majkad.blogspot.com/ 

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015