KĘDZIERZYN-KOŹLE

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/kedzierzyn-kozle.htmlKędzierzyn-Koźle
miasto w województwie opolskim oraz siedziba powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, położone na Nizinie Śląskiej, na Śląsku Opolskim.

Miasto powstało w 1975 r. z połączenia czterech osobnych organizmów administracyjnych: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy. W Koźlu znajduje się jeden z największych portów rzecznych w Polsce. W Kędzierzynie-Koźlu znajdują się jedne z największych w Polsce zakładów chemicznych – Zakłady Azotowe Kędzierzyn, a także holding „Blachownia”. Jest to drugie co do wielkości miasto województwa opolskiego pod względem liczby ludności i pierwsze pod względem obszaru. Pierwsze wzmianki historyczne o Koźlu pochodzą z 1104 roku, jednak nadanie praw miejskich nastąpiło dopiero w 1281. Ziemie te wchodziły wówczas w skład księstwa kozielsko-bytomskiego, które od 1289 były lennem króla czeskiego. W 1526 księstwo kozielsko-bytomskie wraz z Czechami przeszło pod władzę Habsburgów. Od 1741 pod panowaniem Prus. W 1743 nastąpił początek rozbudowy twierdzy w Koźlu (Twierdza Koźle). Znaczny rozwój gospodarczy całej okolicy rozpoczął się wraz z budową Kanału Kłodnickiego (lata 1792–1812). W 1807 twierdza kozielska była oblężona przez wojska napoleońskie. W 1845 uruchomiono linię kolejową Opole-Gliwice – był to początek rozwoju wsi Kędzierzyn, w której umieszczono stację kolejową. Od tego momentu Kędzierzyn rozpoczął swój systematyczny rozwój kosztem Koźla, którego rozwój ograniczało istnienie twierdzy. Sytuacji nie zmieniło zlikwidowanie w 1873 twierdzy kozielskiej i budowa portu rzecznego w Koźlu (lata 1891–1908). W 1921 okolica była terenem walk podczas III powstania śląskiego. Ziemie te, na mocy plebiscytu, pozostały w granicach Niemiec. W latach 1934–1938 wybudowano nowy Kanał Gliwicki. W 1945 w wyniku przegranej Niemców w wywołanej II wojnie światowej i po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną, miasto weszło w skład RP. W 1951 Kędzierzyn otrzymał prawa miejskie, w 1973 Kłodnica i powtórnie Sławięcice. W 1975 nastąpiło przyłączenie do Kędzierzyna 3 miast (Koźla, Kłodnicy i Sławięcic) oraz gminy Sławięcice, które dały początek dzisiejszego miasta Kędzierzyn-Koźle. Miasto leży na trasie Odrzańskiej Drogi Wodnej, w miejscu gdzie do Odry dochodzi Kanał Gliwicki i dzięki temu ma połączenie drogami wodnymi ze Szczecinem, Bydgoszczą, Europą Zachodnią i wschodnim Górnym Śląskiem – Port Gliwice. W Koźlu znajduje się duży port rzeczny.

Kędzierzyn-Koźle to nie tylko przemysł. W ostatnich latach o mieście było głośno dzięki mistrzowskiej drużynie siatkarskiej Mostostal Azoty - Kędzierzyn-Koźle. Oferta kulturalna i sportowa miasta jest równie mocna jak gospodarcza. Tendencje w tej dziedzinie wyglądają jeszcze bardziej obiecująco, bowiem w najbliższej przyszłości powstaną tu nowe obiekty kulturalne, m.in. spora wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa. 

Odra to rzeka integracji europejskiej. Okolice Odry kryją niezliczoną liczbę magicznych miejsc, rzeka jest piękna, nieprzewidywalna i niezwykle bogata w ryby. Odra od samego początku ma spory wpływ na okoliczne tereny, dużo dzieje się wokół niej. Pływają tu kajakarze, odbywają się liczne zawody wędkarskie, powstała też druga w kraju szkoła żeglugi śródlądowej. Dzięki Odrze Opolszczyzna ma też połączenie z Europą. Odrą przez Niemcy można dotrzeć do wielu krajów. Pływanie jachtem po Odrze stało się modne i tanie. Na rzece i Kanale Gliwickim powstają mariny żeglarskie, przybywa jachtów i statków wycieczkowych. Z Koźla można na przykład popłynąć przez Magdeburg do Pragi.



Zabytkowa Śluza Koźle (ul. Łukasiewicza) – wybudowana w 1830 roku, z elementami drewnianej poprzedniczki z 1812 roku, została gruntownie odremontowana po powodzi w 1997 roku. W pobliżu śluzy rozciągają się malownicze bulwary nad Odrą na których znajdują się ścieżki rowerowe i piesze. Jest też ładny mostek który umożliwia przedostanie się na Wyspę.


Wodociągowa wieża ciśnień w zespole wodociągów miejskich przy ul. Towarowej wybudowana została w 1912 roku. Budowla posiada cechy neoromańskie. Wzniesiona z cegły na planie koła jest otynkowana, trójkondygnacyjna, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem.

Kościół Świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu, w województwie opolskim, należący do dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej. Kościół mieści się przy ulicy Doktora Judyma, w dzielnicy Kędzierzyn. Fasada z wejściem głównym usytuowana jest od ulicy Kościelnej.Kościół składa się z nawy głównej zakończonej prezbiterium z ołtarzem głównym oraz dwóch naw bocznych zakończonych ołtarzami pod wezwaniem Matki Bożej Królowej i Świętego Józefa Rzemieślnika oraz wieży zakończonej iglicą. Budynek jest murowany, nietynkowany, w stylu neogotyckim. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Okna ostrołukowe z laskowaniem, wypełnione witrażami. Elewacje kościoła wykonane są z cegły klinkierowej. Na fasadzie kościoła widnieje łac. napis: Gloria in excelsis Deo (pol. Chwała na wysokości Bogu). Powyżej na zwieńczeniu fasady umieszczono mozaikowy medalion z wizerunkiem patrona kościoła św. Mikołaja oraz łacińskim napisem: Sancte Nicolae. Ora pro nobis. (pol. Święty Mikołaju. Módl się za nami).

Budynek Starostwa Powiatowego – znajduje się na Placu Wolności, dawniej był to ratusz, stąd jego charakterystyczne położenie na dużym placu, otoczonym siecią ulic na planie prostokąta. Gruntownie przebudowany i wyremontowany zyskał na prestiżowym wyglądzie. Wokół budynku mamy ładne zabudowania mieszkalne, szpalery zieleni oraz wybrukowane alejki oraz miejsca parkingowe.




W Kędzierzynie-Koźlu stoi największy krzyż w okolicy zwany Krzyżem Jubileuszowym wzorowany na krzyżu noszonym przez misjonarzy Oblatów ze zgromadzenia założonego przez Eugeniusza de Mazenod. Został on uroczyscie poswiecony 21 października 2000 roku przez o. bp. Eugeniusza Juretzko OMI z Kamerunu z licznym udziałem księży i wiernych. Jego wymiary to: 20,2 m wysokości, 10,23 m rozpiętości ramion, 1,52 m szerokości oraz 0,9 m grubości. Całkowity ciężar monumentu wynosi 14,13 ton.

Park Pojednania jest najstarszym parkiem miejskim w Kędzierzynie. Znajduje się w nim "Pomnik Pojednania" wykonany z piaskowca i obłożony z trzech stron płytami granitowymi. Na pomniku umieszczono napis w pięciu językach: polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim, o treści: „Ofiarom II Wojny Światowej mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla 1 wrzesień 2000”.








Inne zdjęcia zrobione w mieście.


Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2011