BIAŁYSTOK

Białystok
miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego.



Wśród miast wojewódzkich Polski, Białystok jest drugim miastem pod względem gęstości zaludnienia i dziesiątym pod względem liczby ludności. Białystok pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Miasto z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką.
Białystok leży na Wysoczyźnie Białostockiej, będącej częścią makroregionu Nizina Północnopodlaska. Znajduje się w centralnej części województwa podlaskiego.

Rynek Kościuszki – reprezentacyjna promenada położona w centrum Białegostoku, ciągnąca się od placu Jana Pawła II, przechodząca w pierzeję południową z ul. Suraską natomiast pierzeja północna w ul. Lipową od skrzyżowania z ul. Spółdzielczą. Pierzeję zachodnią Rynku Kościuszki tworzą linię zabudowy budynków pomiędzy ul. Suraską a ul. Lipową na wysokości ul. Spółdzielczej.































































Ratusz w Białymstoku – budowla późnobarokowa usytuowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku.



















Wędrująca fontanna - obecna fontanna jest kopią XIX-wiecznego pierwowzoru. Pierwsza fontanna na Placu Bazarnym - dzisiejszy rynek Kościuszki, stanęła w 1892 roku. Pierwotnie fontanna miała prostą konstrukcję. Rzeźba przedstawiająca trzech młodzieńców przyozdobiła ją dopiero osiem lat później, w 1900 roku. Ich postacie symbolizują muzykę, rolnictwo i rybołówstwo.














Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku – zespół świątynny w Białymstoku, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego (z początku XVII wieku) oraz nowego (z początku XX wieku). Bazylika stanowi główną świątynię archidiecezji białostockiej oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.












































Kościół Farny, obok katedry



Plebania przy ul. Kościelnej






Willa pod Kariatydami w Białymstoku – zabytkowy budynek w Białymstoku przy ul. Lipowej. Został zbudowany w końcówce XIX wieku. Należał m.in. do fabrykantów oraz do samorządu powiatowej szlachty. W okresie międzywojennym mieściła się w budynku żeńska szkoła, a po wojnie szkoła podstawowa. Od 1981 roku budynek widnieje w rejestrze zabytków, a w latach 90. przeszedł gruntowny remont. Współcześnie w budynku mieści się m.in. bank.






BABKA bar, miejsce godne polecenia :)









Gospoda Podlaska - również miejsce godne polecenia

























Kamienica Ginzburga-Moesa, zabytkowa kamienica, wybudowana przed 1906 rokiem. Mieści się przy ul. Krakowskiej 1 (róg ulicy św. Rocha) naprzeciwko kościoła św. Rocha. Należała do żydowskiego kupca Szeftela Ginzburga. W okresie międzywojennym Chinka Ginzburg, wdowa po Szeftelu, prowadziła w budynku Hotel Metropol, będący w rzeczywistości największym domem publicznym w Białymstoku. Funkcjonował on z przerwami, wynikającymi z interwencji policyjnych w latach 1922-1923. Ponadto w różnych okresach mieściły się tu kawiarnia, herbaciarnia oraz gabinet ginekologiczny prowadzony przez Karola Ginzburga, dziedzica budynku i syna Szeftela. Po wojnie kamienicę przeznaczono na cele mieszkalne.


Pałac Branickich (dawniej także: Pałac Pracy) – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, znanego z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji i rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim czy zamku w Tykocinie. Kompletnie przebudowany w stylu późnobarokowym przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946–1960. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
























































































































































































































Pałacyk gościnny Branickich – pałac w Białymstoku zbudowany w połowie XVIII wieku (ok. roku 1771) w stylu barokowym, prawdopodobnie według projektu Jana Zygmunta Deybela. Znajduje się przy ul. Kilińskiego 6.























Pałac Krusensternów, później Rüdigerów i Lubomirskich – pałac zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. w stylu neoklasycystycznym.























































Pałac Nowika – rezydencja białostockiego fabrykanta Chanona-Hersza Nowika, znajdująca się przy ulicy Lipowej 35.













Pałac Hasbacha – rezydencja białostockiego fabrykanta Ewalda Hasbacha, właściciela pobliskiej tkalni, przebranżowionej po I wojnie światowej na fabrykę dykty. Pałacyk znajduje się w dzielnicy Dojlidy, przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej.






























Pałac Tryllingów – zabytkowy pałac miejski w Białymstoku, zbudowany w latach 1898-1899 w stylu eklektycznym.












Sobór św. Mikołaja – katedra prawosławna w Białymstoku, główna świątynia diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja (w dekanacie Białystok). Obiekt został wzniesiony w latach 1843–1846 na miejscu starszej świątyni unickiej powstałej najprawdopodobniej w I poł. XVIII w. W roku zakończenia prac budowlanych budynek poświęcił metropolita wileński i litewski Józef. Była to największa z prawosławnych świątyń Białegostoku. W dwudziestoleciu międzywojennym jedna z dwóch czynnych cerkwi w mieście. Od 1951 jest katedrą diecezji białostocko-gdańskiej. Od 1992 przechowywane są w niej relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny, typowy dla architektury cerkiewnej Imperium Rosyjskiego II poł. XVIII w. i pierwszych dekad XIX w.






















Bazylika św. Rocha w Białymstoku – kościół rzymskokatolicki ufundowany jako pomnik Odzyskania Niepodległości, znajdujący się na wzgórzu św. Rocha w Białymstoku, na miejscu kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 r.













































Cerkiew pod wezwaniem Świętego Ducha – prawosławna cerkiew parafialna w Białymstoku. Należy do dekanatu Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się w dzielnicy Wysoki Stoczek, przy ulicy Antoniuk Fabryczny 13. Zaprojektowana przez Jana Kabaca, wznoszona od lat 80. XX wieku i wyświęcona w 1999 świątynia jest największą prawosławną cerkwią w Polsce. Jest to budowla jednonawowa i pięciokopułowa, z dwoma ołtarzami. Wygląd zewnętrzny obiektu nawiązuje do wezwania cerkwi. Wyposażenie jej wnętrza jest współczesne, wykonane jednak w oparciu o tradycyjne wzorce sztuki cerkiewnej. Freski w świątyni wykonał zespół ikonografów z Doniecka pod kierunkiem Wołodymyra Teliczki.





























Synagoga Piaskower w Białymstoku – synagoga znajdująca się w Białymstoku przy ul. Pięknej 3. Była główną synagogą dzielnicy Centrum.


Akcent ZOO to białostocki ogród zoologiczny. Mieści się on w Parku Konstytucji 3 Maja. ZOO powstał w latach 60-tych XX w. pełniąc funkcję tymczasowego miejsca służącego do przechowywania zwierząt. Zwierzęta w Zoo można obejrzeć bezpłatnie i w dowolnym czasie. Z uwagi na kształt obiektu i usytuowanie dookoła niego głównej alejki dla zwiedzających obiekt dostępny jest przez cały rok.  Odnowione białostockie ZOO jest miejscem, w którym mieszkańcy z chęcią spędzają czas wolny. Zwiedzający mogą zobaczyć nowy wybieg dla misia. Został on dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci – poprzez przeszklone okna łatwo obserwować misia.
Większą część Akcentu ZOO zamieszkują zwierzęta parzystokopytne (kuc szetlandzki, konik polski, muflon, żubr, owca domowa, sarna, lama, koza karłowata domowa, jak, osioł domowy, daniel płowy, jeleń). Ponadto w ogrodzie znajdują się takie zwierzęta jak niedźwiedź brunatny, dzik, lis, jenot, ryś europejski. Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowią ptaki. Przeważają te z rodziny kurowatych tj. bażanty łowny, złoty i srebrny, kura domowa oraz kaczka domowa i gęś gęgawa, garbonosa, bernikla kanadyjska, łabędź niemy i czarny, paw, kruki, puchacze, puszczyki, myszołów zwyczajny i kilka bocianów.



























































Pomniki:
Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej – o wysokości około 22 m, na terenie parku Centralnego, naprzeciwko placu Uniwersyteckiego. Upamiętnia poległych i pomordowanych za wolną Polskę mieszkańców Białostocczyzny.




Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – monument znajdujący się przy Rynku Kościuszki naprzeciw Cekhauzu, w którym mieści się aktualnie Archiwum Państwowe.




Pomnik "Pies Kawelin" to miejska maskotka, pies jest tak brzydki ze aż piękny. Oryginalna rzeźba z 1938 roku zaginęła. Jak przedwojenny pomnik tak i dzisiejszy cieszy się ogromną popularnością wśród spacerowiczów i turystów, którzy chętnie się z nim fotografują.








Pomnik "Podróż" to rzeźba odsłonięta 1 grudnia 2012 roku – było to zwieńczenie remontu ul. Lipowej oraz kolejne odniesienie do białostockich tradycji lalkarskich. W konstrukcji znajdziemy specjalne wizjery w których zawarta jest historia Białostockiego Teatru Lalek.














Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto.





Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej odsłonięty w roku 1995. Formą nawiązuje do nie prostych, krętych i zawiłych losów żołnierzy AK w powojennej Polsce.



Pozostałe zdjęcia zrobione podczas spacerów po mieście.































































Panorama miasta

























Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2019