wieś w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk, położona w Obniżeniu Dubieńskim.
Wieś leży przy granicy z Ukrainą przebiegającej na rzece Bug. W sąsiedztwie wsi znajduje się drogowe i kolejowe przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin. Pierwsze wzmianki o wsi Dorohowsk pochodzą z 1246 roku. W tym okresie istniał tu gród obronny. Początkowo wieś była własnością książęcą. Od 1366 r. stała się królewszczyzną. Po 1410 r. Dorohusk stał się własnością Piotra Wołczka Rekutowicza – bojara żmudzkiego. W 1510 r. wieś stała się własnością Jakuba Kasprowa z Orzechowca. W 1527 r., po śmierci Jakuba Orzechowskiego, Dorohusk przeszedł w ręce jego syna – Jana. W 1648 r. Dorohusk został zniszczony przez wojska Chmielnickiego. W 1656 r. dobra dorohuskie nabył Mikołaj Gołuchowski. W 1716 r. nowym właścicielem miasta został Maciej Suchodolski. W 1747 r. Dorohusk odziedziczył syn Macieja – Michał. W 1750 r., dzięki staraniom Michała Maurycego Suchodolskiego, król August III nadał Dorohuskowi prawa miejskie. Miasto otrzymało przywilej na organizację 5 dorocznych jarmarków oraz cotygodniowych targów. W połowie XVIII w. w Dorohusku powstał zalew, którego celem było napędzanie młyna wodnego. W 1759 r. dziedzic Suchodolski zakończył budowę w Dorohusku okazałego pałacu. W 1772 r. Dorohusk znalazł się w zaborze austriackim, w 1809 r. w Księstwie Warszawskim, natomiast w 1815 r. w Królestwie Polskim. W 1792 r. podczas wojny z Rosją Dorohusk został zniszczony przez pożar. W 1854 r. osada uległa spaleniu. Trzy lata później Dorohusk nawiedziła epidemia cholery. W 1877 r. przez Dorohusk poprowadzono linię kolejową. Dorohusk otrzymał połączenie kolejowe z Warszawą, Lublinem i Kowlem, co spowodowało rozwój miejscowości i ożywienie gospodarcze. Jednakże choć pod koniec XIX w. w miasteczku funkcjonowała przystań towarowa i osobowa na Bugu (tzw. „Bug Flotylla”), a także tartak państwowy i mleczarnia, Dorohusk tracił na znaczeniu, tak iż w źródłach z lat 80. i 90. XIX w. był najczęściej określany mianem wsi. W czasie I wojny światowej, a następnie w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. Dorohusk został w znacznym stopniu zniszczony (w sierpniu i wrześniu 1920 r. wojska polskie toczyły tu krwawe walki z bolszewikami), jednak w okresie międzywojennym podjęto odbudowę miejscowości. Działały tu wówczas dwa tartaki, cegielnia, szpital, oddział straży pożarnej (od 1938 roku), a także piekarnia, rzeźnia, piwiarnia, herbaciarnia, liczne sklepy oraz Dom Ludowy i szkoła powszechna. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Dorohusk został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie. Celem nalotów była stacja kolejowa oraz most na Bugu. Osada została wyzwolona spod okupacji niemieckiej w lipcu 1944 roku. Po wojnie, w 1952 r. Dorohusk stracił prawa miejskie i został przekształcony w osadę.
Podczas zwiedzania pałacu spotkaliśmy sympatyczną osobę, która spontanicznie zaproponowała nam oprowadzenie po Gminnej Bibliotece Publicznej, a biblioteka ta znajduje się właśnie w tym pałacu. Tą osobą była Pani Irena Prokopowicz, która okazała się być Dyrektorem tej placówki. Przechadzając się po pomieszczeniach zmodernizowanego ostatnio tego przybytku kultury podziwialiśmy je, a szczególnie oddziały dla dzieci i młodzieży z "kącikiem malucha". W bibliotece na poddaszu znajduje się też pomieszczenie z komputerami, które są używane przez osoby korzystające z usług biblioteki. Można tylko życzyć sobie i Wam wszystkim aby w każdej miejscowości naszego kraju była tak nowoczesna i w pełni skomputeryzowana biblioteka, przyjazna też niepełnosprawnym. Więcej informacji można uzyskać na stronie biblioteki.
Oprócz tego mieliśmy też szczęście, przyjeżdżając do Pałacu Suchodolskich w Dorohusku, że trafiliśmy na Dożynki Gminne. Program uroczystości dożynkowych był bardzo bogaty. Tradycyjnie rozpoczął się przejazdem korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska. Potem odbyła się Msza Święta oraz wiele oficjalnych wystąpień i spotkań. Były różne konkursy, występy, tańce a na koniec pokazy sztucznych ogni. Chciało by się powiedzieć: byłam tam, miód i wino piłam... Ale czasu było mało i tylko część dnia mogliśmy poświęcić na pobyt w Dorohusku. A skosztowaliśmy pysznego żurku i ciasta oraz piwa z regionalnego browaru Jagiełło. W sumie było bardzo miło i sympatycznie.
Dożynki gminne w Dorohucku
Przygotowania do dożynkowego przyjęcia
Biblioteka
Przepiękny Pałac, murowany z cegły posiadający specyficzny wystrój architektoniczny. Pałac Suchodolskich to obiekt murowany z cegły, parterowy, w części środkowej piętrowy, założony na rzucie wydłużonego prostokąta, pierwotnie jedenastoosiowy, z wydatnymi ryzalitami w fasadach frontowej i tylnej. Przepiękny Pałac, murowany z cegły posiadający specyficzny wystrój architektoniczny. Pałac Suchodolskich to obiekt murowany z cegły, parterowy, w części środkowej piętrowy, założony na rzucie wydłużonego prostokąta, pierwotnie jedenastoosiowy, z wydatnymi ryzalitami w fasadach frontowej i tylnej. Ryzalit środkowy tylny zamknięty jest trójbocznie. Obecnie zachowana jest tylko część środkowa i zachodnia. Z części wschodniej pozostały tylko piwnice i fundamenty. Układ wnętrza dwutraktowy, znacznie przekształcony. Stropy częściowo sklepione, a częściowo płaskie. Na parterze w części środkowej, od północy, salon z profilowanym gzymsem podsufitowym i dwoma wnękami piecowymi. Elewacje frontowe posiadają wystrój architektoniczny o podziałach pilastrowo-lizenowych z wieńczącym gzymsem profilowanym. Okna opatrzone profilowanymi obramieniami (częściowo skutymi). W tylnym ryzalicie środkowym okna o nadprożach arkadowych. Ryzality boczne zwieńczone szczytami w formie półkolistej, środkowy ryzalit posiada szczyt trójkątny. Dach łamany polski, pokryty gontem, z nowszymi facjatami. Nad częścią środkową i skrajnymi dachy dwuspadowe, niskie. W okresie okupacji pałac był użytkowany przez Niemców jako szpital wojskowy. Obecnie obiekt jest wyremontowany, część pomieszczeń zajmuje biblioteka oraz ośrodek kultury i sportu. Przy pałacu pozostałości XVIII w. parku z klasycystycznymi nagrobkami kamiennymi rodziny Suchodolskich.
Zdjęcia zrobione w drodze do granicy z Ukrainą
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014