BIAŁA NYSKA

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/biaa-nyska.htmlBiała Nyska
wieś w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Nysa, położona nad rzeką Białą Głuchołaską, na południe od Nysy, nad sztucznym Jeziorem Nyskim, utworzonym na Nysie Kłodzkiej.

Biała Nyska to jedna ze starszych miejscowości w regionie. Jedyną pamiątką z przeszłości jest rozległy, zdewastowany park oraz neogotycka brama wjazdowa. Na miejscu wzniesionego w 1285 r. dworu książę Bolko Surowy w latach 1292-96 zbudował murowany zamek. Niestety, po jego wybudowaniu - w wyniku konfliktu księcia z biskupami wrocławskimi i zawartego w końcu układu - zamek został rozebrany przez jego fundatora. Kolejny zamek - na fundamentach poprzedniego - został wzniesiony w XVI w. W XIX w. przebudowano go, wzorując się na pałacu z Mosznej. Przy zamku powstał park w stylu angielskim z oczkiem wodnym. Jednak podczas II wojny światowej zarówno wioska, jak i pałac zostały w 70% zniszczone. Po wojnie popadający w ruinę pałac został zburzony, pozostała jedynie brama wjazdowa i park.

Bliskość Jeziora Nyskiego powoduje, że jest to miejsce do którego chętnie się przyjeżdża. Można tu mile spędzić czas spacerując wzdłuż wału otaczającego zbiornik i nacieszyć oczy przepięknymi widokami jeziora z Górami Opawskimi w tle.

Ruina zamku – wzniesionego na rzucie 4-boku z prostokątnym dziedzińcem pośrodku, zwróconego frontem ku południu. Zamek był murowany, w dolnych partiach z kamienia i cegły, częściowo gotyckiej, otynkowany. Przy narożniku północno-zachodnim znajdowała się nowsza, okrągła wieża. Pod budynkiem znajdowały się piwnice sklepione kolebkowo. W części wschodniej skrzydła północnego znajdowała się kaplica. Do lat 60. XX w. zachował się m.in. obręb murów z licznymi fragmentami renesansowej kamieniarki okien i wejść z profilowaniem lub fazowaniem. Pierwotnie na obszarze miejscowości znajdował się gród, wzmiankowany w 1285 roku, będący w posiadaniu książąt świdnicko-jaworskich. Konflikt z biskupami wrocławskimi i zniszczenie grodu z XIII w. zmusiły Bolka I Surowego do budowy w latach 1292–1296 zamku murowanego. Po obłożeniu księcia klątwą w 1294 roku, na mocy układu zamek został rozebrany przez fundatora. Na fundamentach zburzonego zamku wzniesiono w XVI w. nowy obiekt. Przebudowano go ok. 1897 roku, w stylu neogotyckim, wzorując się na pałacu w Mosznej. Ostatnim właścicielem majątku w Białej Nyskiej był baron Krystian Rudolf von Falkenhauzen, który w 1940 r. popełnił samobójstwo. W 1945 r. w czasie działań wojennych miejscowość i zamek zostały zrujnowane w 70 procentach. Po 1945 r. zamek nie został odbudowany i popadał w dalsza ruinę. Rozebrany z polecenia władz, bez zgody konserwatora. Zachowano jedynie bramę wjazdową.



W sąsiedztwie Białej Nyskiej znajduje się Jezioro Nyskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, nad brzegami zbiornika występuje wiele gatunków ptaków (mewa czarnogłowa, mewa srebrzysta, rybitwa rzeczna, czapla biała, łęczak, biegus malutki, biegus zmienny, brodziec piskliwy, cyraneczka, czajka, kulik wielki, kwokacz, siewnica, bocian biały). Jezioro Nyskie jest bogate w wiele gatunków ryb takich jak sandacz, szczupak, okoń, leszcz.




















Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2012