CZARNY BÓR

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/czarny-bor.htmlCzarny Bór
wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór.

Położona jest w Sudetach Środkowych, na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Kamiennych (pasmo Czarnego Lasu i Lesistej), w dolinie Leska (prawego dopływu Bobru) i jego dopływu – Grzędzkiego Potoku. Wieś jest oddalona o 13 km od Wałbrzycha. Początki wsi Czarny Bór sięgają XIII wieku. Po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1364 roku pod nazwą Swarczewalde. Były to dobra książęce skupione wokół kaszteli Conroczwalde (Grzędy) i Lybenow (Czarny Bór). Na początku XIV wieku piastowski książę Bernard podarował zamek w Czarnym Borze grupie rycerzy, którzy bardzo szybko stali się rozbójnikami, łupiąc w okolicy przejeżdżających podróżnych. Właścicielem zamku był wówczas rycerz Nickol Bolcze. Rozbójników pokonał dopiero syn Bernarda, książę Bolko II Świdnicki w roku 1355. Wówczas na zamku Libenau w Czarnym Borze, którego resztki pozostały w postaci zamkowej wieży, pojawił się ród czeskiego rycerstwa. Ponieważ nie jest znane ich nazwisko, dlatego historycy nadali im nazwę Boehm (po niem. Czesi). Stało się tak, ponieważ te tereny, dotychczas należące do polskich książąt piastowskich, wskutek zapisów spadkobierczych przeszły pod panowanie Królestwa Czeskiego. W 1410 roku jako właściciel zamku w Czarnym Borze wymieniany jest Peter Zedlitz pochodzący z Maciejowej (k. Jeleniej Góry), który prawdopodobnie kupił tę posiadłość od rodu Boehm. Nie był on jednak długo właścicielem zamku, bo w 1436 roku pojawia się nowy właściciel Menlin Burgult. Ten z kolei 14 lat później, w 1450 roku, sprzedaje posiadłość Czarny Bór Hermanowi Czettritz. W posiadaniu rodziny Czettritzów zamek i wieś były prawie przez następne 400 lat. W 1825 roku właścicielką Czarnego Boru była wdowa – baronowa Ernestyna Czettritz. W 1838 roku wieś zmieniła właściciela – nowym nabywcą został hrabia Ottokar Zedlitz-Neukirch, który w 1851 roku drogą dziedziczenia dobra czarnoborskie przekazał zięciowi Bernardowi Portatiusowi. W rękach tej rodziny majątek pozostawał aż do roku 1945. Zaraz po wojnie wsi nadano nazwę Czarnolesie. Od 1946 roku wieś nosi obecną nazwę – Czarny Bór.

Obiekt wraz w przylegającym ogrodem jest zadbany i mieści się w nim Zakład Leczenia Odwykowego.  Pałac jest niedostępny do zwiedzania, stąd zdjęcia są tylko z za ogrodzenia.

Piękny, barokowy pałac w Czarnym Borze pochodzi z połowy XVIII wieku. W XIX w. został gruntownie odremontowany, później restaurowany w 1963 r. Dwutraktowe założenie powstało na planie rzutu prostokąta, jest dwukondygnacjowe i kryte dachem czterospadowym z lukarnami. Elewacje dzielone są pilastrami, na elewacji frontowej znajdują się kolumny podtrzymujące gzyms.














We wsi stoi stary spichlerz z XVII w.

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013