KWITAJNY

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/kwitajny.htmlKwitajny
wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk.

Kwitajny były własnością Dönhoffów, w 1939 r. właścicielką była hrabina Marion Dönhoff, dziennikarka niemiecka, rzeczniczka pojednania polsko-niemieckiego, autorka książek z tematyk Prus Wschodnich.

We wsi znajduje się barokowy pałac - dawna siedziba Dönhoffów. Piętrowa budowla z ryzalitem wniesiona została przed 1740 r. na planie czworoboku, według projektu Jeana de Bodt. Pałac został przebudowany w latach 1840-1850 w stylu neorenesansowym. Znajdująca się tu kolekcja portretów rodu została w części po II wojnie światowej przeniesiona do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Po 1945 r. pałac użytkowany był przez PGR. Pierwszy pałac w Kwitajnach został zbudowany w latach 1728-40 dla hrabiego Karla Friedricha Ludwiga von Barfussa. Zrealizowano tylko część planu; powstał jednopiętrowy budynek ze środkowym ryzalitem i skrzydłami na szczytach. W 1874 roku pałac został przebudowany przez hrabiego Ottona Donhoffa. Powstał wtedy piętrowy budynek wzniesiony na rzucie prostokąta z ryzalitami zwieńczonymi trójkątnie na osi głównej. Nad frontowym ryzalitem umieszczono herb Donhoffów. Rezydencja pokryta jest dachem czterospadowym. Wjazd do pałacu prowadzi przez mostek nad stawem. Po prawej stronie pałacu wzniesiono w 1850 roku oranżerię, obecnie w ruinie. Po 1945 roku wnętrza pałacu zostały przebudowane, podzielono duże sale na mniejsze za pomocą ścianek działowych. We wnętrzach zachowały się częściowi sztukaterie, kominki, posadzki, boazerie i stolarka drzwiowa i okienna. W ostatnich latach wzbogacono pałacowe wnętrza o obiekty przejęte ze zrujnowanego pałacu w Barzynie. Są to: dwa piece kaflowe, płyta kominkowa z herbem z 1696 roku, późnorenesansowe płyty kominkowe ścian bocznych paleniska, flizy ceramiczne z przełomu XVII/XVIII wieku. Kolekcję portretów rodu została w części po II wojnie światowej przeniesiona do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym. Ostatnią właścicielką majątku przed II Wojną Światową była hrabina Marion Donhoff, po wojnie znana dziennikarka, redaktor naczelna i wydawca Die Zeit, orędownczka pojednania Niemców z Polakami. 






































Kościół filialny p.w. Chrystusa Króla  - barokowy kościół został wybudowany w latach 1714-1719, gdy właścicielem majątku była rodzina Barfuss. Wyposażenie koscioła pochodzi z XVII i XIX w.: dzwony (1786 i 1788), ołtarz, chrzcielnica, świecznik (1743). W kościele odbywały się na przemian nabożeństwa luterańskie i kalwińskie; przejęty po 1945 przez katolików jest filią parafii Kalnik.



Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016