BOLESŁAWIEC (pow. bolesławiecki)

http://polskiemiastawfotografii.blogspot.com/2010/10/bolesawiec-pow-bolesawiecki.htmlBolesławiec
miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu bolesławieckiego. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr.

Historycznie przynależące do Dolnego Śląska miasto Bolesławiec, ślad w historii naszego kraju odcisnęło już bardzo dawno temu, zdobywając prawa miejskie w 1251 roku. Historia osadnictwa na tychże terenach jest jednak o wiele dłuższa i według najnowszych odkryć, sięga nawet dziesięciu tysięcy lat przed naszą erą. Bolesławiec od zawsze, utożsamiany jest jako Miasto Ceramiki. Porcelanowe wyroby produkuje się tutaj nieprzerwanie od XIV wieku i w całym mieście znaleźć możemy wiele wskazówek na to wskazujących – duże zakłady produkcyjne, ogromne ceramiczne rzeźby w charakterystycznych punktach miasta, eventy oraz imprezy tematyczne z ceramiką właśnie powiązane. Na chwilę obecną, Bolesławiec to ponad czterdziestotysięczne i dynamicznie rozwijające się miasto, które staje się nie tylko miejscem, w którym coraz więcej osób chciałoby zamieszkać, ale jednocześnie atrakcyjną lokalizacją na polskiej mapie turystycznej. Szukając wielowiekowych zabytków oraz rozrywki dla całej rodziny, niezaprzeczalnie powinieneś zawitać do Miasta Ceramiki!

Ratusz w Bolesławcu jest zespołem trzech budynków połączonych ze sobą. Trójkondygnacyjna bryła złożona jest z dwóch równoległych skrzydeł. Wyróżnia się wieża, z gotycką, kwadratową podstawą i wyższą częścią w stylu barokowym. Wieżę wieńczy hełm z latarnią, na którym umieszczono chorągiewkę z datą 1945. Dachy właściwych budynków kryte są stromym, mansardowym dachem rozświetlonym lukarnami. W południowej fasadzie budowli podczas przebudowy w 1893 umieszczono trzy przeniesione z rynkowych kamienic renesansowe portale. We wschodniej ścianie wmurowano płaskorzeźbę, przedstawiającą rozbrajanie napoleońskiego marszałka, Guillaume'a Brune'a przez mieszkankę miasta, Rozalię Joannę von Bonin.


































Zabytkowa zabudowa rynku (XV-XVIII w.).


















































Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy - rzymskokatolicki kościół parafialny. Kościół, pierwotnie jako ewangelicki, wzniesiono w miejscu dawnego zamku bolesławieckiego w latach 1752-1756. 73 metrową neogotycką wieżę z piaskowca wybudowano w latach 1834-1835 według projektu późniejszego wykonawcy wiaduktu kolejowego Fryderyka Engelhardta Gansela. Z umieszczonych w jej wnętrzu trzech dzwonów wykonanych w 1971 roku największy nosi imię Matki Bożej Nieustającej pomocy i waży 1650 kg. kościół po 1945 roku zaniedbany popadał w ruinę, od 1970 służy parafii katolickiej. Skromnie wyposażone wnętrze jednoprzestrzennej budowli przykryte jest dwuspadowym dachem.



Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcu - rzymskokatolicki kościół parafialny. Parafialny kościół w miejscu obecnego istniał w połowie XIII wieku. W roku 1429 w wyniku najazdu husytów i spowodowanego przez nich pożaru świątynia spłonęła. Rozpoczęto odbudowę kościoła, prace budowlane, późniejsze rozbudowy i zmiany trwały do połowy XVIII wieku. Jest to budowla kamienna z gotycką halą i trójnawowym prezbiterium, która została stworzona przez łużycko-saski warsztat budowlany. W murze zewnętrznym liczne XVI i XVII-wieczne epitafia, przy wejściach do świątyni rzeźby świętych, przeniesione z różnych miejsc miasta, ścianę południową ponad epitafiami zdobi zegar słoneczny z 1907 roku. Na 55 metrowej wieży 1002 kg dzwon Panny Marii. 7 października 2012 kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.






















Wiadukt kolejowy - jest to obiekt inżynierii kolejowej nad rzeką Bóbr. Obiekt w całości wykonany jest z kamienia. Jest jednym z najdłuższych tego typu wiaduktów w Polsce i w całej Europie. Długość: 490 m; Wysokość: 26 m; Szerokość: 8 m; Ilość przęseł: 35; Oddalenie przęseł: 15 m, 11,5 m lub 5,65 m; Materiał: piaskowiec; Czas trwania budowy: 2 lata; Ukończenie budowy: 1846 r.


































Bolesławieckie koguty i inne zdjęcia zrobione w Bolesławcu

















Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015