wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police. Leży u podnóża Wzgórz Warszewskich na skraju Puszczy Wkrzańskiej.
Pierwsze historyczne wzmianki pochodzące z ok. 1276 podają nazwę Lesen lub Lezen. Przez wieki wieś była majątkiem kupców szczecińskich. Prawdopodobnie w XVII w. powstała cegielnia. Po 1945 istniał tu do 1992 PGR. W 2001 wybudowano w pobliżu wsi wysypisko odpadów komunalnych. W 2010 w Leśnie Górnym uruchomiono pierwszą w powiecie polickim profesjonalną elektrownię wiatrową o mocy nominalnej 600 kW i wysokości wieży 60 m. Wieś typu folwarcznego.
Pałac - jest to zabytkowy neogotycki eklektyczny pałac z poł. XIX wieku. Został zbudowany przez Hermana Schoefflera w latach 90. XIX wieku. Architektura budowli utrzymana została w stylu neogotyckim z formami eklektyzmu. Pałac zbudowano z otynkowanej czerwonej cegły i przykryty został czterospadowym dachem. Posiada narożną wieże przy fasadzie jest trójkondygnacyjny o elewacjach podzielonych symetrycznie otworami okiennymi. Właściciele - rodzina Brussow - doprowadzili elektryczność, wodę i kanalizację, zamontowali podłogi wyłożone dębowym parkietem oraz wprowadzili centralne ogrzewanie. Kolejni natomiast urządzili park przypałacowy, w którym ustawiono w 1934 r. głaz ku pamięci poety Hermmana Lonsa. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł do jurysdykcję polską. Od lat 60. XX w. pałac popadał w ruinę. W 2000 r. podjęto odbudowę pałacu i przyległego terenu. Obecnie budowla jest odrestaurowana i stanowi własnością prywatną. Pałac oraz park znajdują się w rejestrze zabytków, natomiast teren dziedzińca gospodarczego stanowi zabudowę o lokalnych wartościach kulturowych. Obok pałacu park z poł. XIX w., znajdują się w nim dwa stawy pełniące rolę zbiorników retencyjnych systemu drenażowego.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015